Klauzula wykonalności tytułu pochodzącego od organu administracji lub sądu szczególnego (art. 784 k.p.c.)
Postępowanie klauzulowe (art. 781 - art. 787[2] k.p.c.) Nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu (art. 776 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Art. 784 k.p.c. nie przesądza samodzielnie, że wykonywanie tytułów pochodzących od organów administracji państwowej jest dopuszczalne w drodze egzekucji sądowej. Został w nim uregulowany jedynie tryb postępowania o nadanie klauzuli wykonalności w przypadku tego rodzaju tytułów.
Uchwała SN z dnia 25 października 2023 r., III CZP 2/23
Standard: 76509 (pełna treść orzeczenia)
Tytuły egzekucyjne wydawane przez organy administracyjne podlegają zasadniczo wykonaniu w drodze egzekucji administracyjnej. W ograniczonym zakresie mogą one stanowić także tytuły egzekucyjne, które po nadaniu im klauzuli wykonalności są wykonywane w trybie egzekucji sądowej. Zgodnie z art. 784 k.p.c. celem uzyskania klauzuli wykonalności tytułu pochodzącego od organu administracji państwowej lub sądu szczególnego, który sam nie nadaje klauzuli, wierzyciel złoży sądowi w razie potrzeby oprócz tytułu także ich zaświadczenie, że tytuł podlega wykonaniu. Przepis ten nie zawiera jednak dyrektyw uprawniających Sąd do badania tytułu administracyjnego pod względem merytorycznym. Mając to na względzie i jedynie formalny charakter postępowania klauzulowego, kognicja sądu w tym konkretnym postępowaniu ograniczona jest do badania pod względem formalnym istnienia administracyjnego tytułu wykonawczego, tj. czy dołączony do wniosku administracyjny tytuł wykonawczy zawiera elementy wymienione w art. 27 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Zgodnie z art. art. 781 § 2 zdanie pierwsze k.p.c. tytułom egzekucyjnym pochodzącym od sądu administracyjnego oraz innym tytułom klauzule wykonalności nadaje sąd rejonowy właściwości ogólnej dłużnika.
Sąd nadaje klauzulę wykonalności administracyjnym tytułom wykonawczym dla potrzeb wyjawienia majątku dłużnika – zgodnie z art. 914 § 2 k.p.c., jak również dla celów określonych w treści art. 1036 § 1 k.p.c., czyli uczestnictwa w planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji z nieruchomości prowadzonej przez komornika sądowego, zgodnie z którym w podziale oprócz wierzyciela egzekwującego uczestniczą:
1. wierzyciele składający tytuł wykonawczy z dowodem doręczenia dłużnikowi wezwania do zapłaty, jeżeli zgłosili się najpóźniej w dniu uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nieruchomości;
2. wierzyciele, którzy uzyskali zabezpieczenie powództwa, jeżeli zgłosili się najpóźniej w dniu uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nieruchomości;
3. osoby, które przed zajęciem nieruchomości nabyły na niej prawa stwierdzone w opisie i oszacowaniu lub zgłoszone i udowodnione najpóźniej w dniu uprawomocnienia się postanowienia o przybiciu;
4. pracownicy co do stwierdzonych dokumentem należności za pracę, jeżeli zgłosili swoje roszczenia przed sporządzeniem planu podziału.
Wierzyciele wymienieni w art. 954 pkt 2 k.p.c., którzy złożyli zestawienie wierzytelności publicznoprawnych, mają obowiązek – przed prawomocnym przysądzeniem własności – złożyć również tytuły wykonawcze, pod rygorem utraty uczestnictwa w podziale sumy uzyskanej z egzekucji (art. 1036 k.p.c.).
Wierzyciel nie wskazał we wniosku, aby w odniesieniu do przedstawionego administracyjnego tytułu wykonawczego, zachodził którykolwiek z powołanych wyżej powodów, uzasadniających opatrzenie go sądową klauzulę wykonalności.
Postanowienie SR w Stargardzie z dnia 18 kwietnia 2017 r., I Co 2248/16
Standard: 8764 (pełna treść orzeczenia)