Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Powództwo wzajemne

Powództwo wzajemne (art. 204 § 1 i art. 192 pkt 2 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Stosownie do art. 204 § 1 k.p.c. powództwo wzajemne można wytoczyć bądź w odpowiedzi na pozew bądź oddzielnie, nie później niż na pierwszej rozprawie. W przypadku wytoczenia powództwa wzajemnego w istocie rzeczy ma miejsce połączenie dwóch samodzielnych procesów.

Powództwo główne oraz wzajemne powinno odpowiadać warunkom formalnym przewidzianym dla pozwu zwykłego w art. 126 i 187 k.p.c.

Sąd osobno rozstrzyga o zasadności zarówno powództwa głównego, jak i wzajemnego (postanowienie SN z dnia 16 lutego 2007 r., II PZ 81/06). W tej sytuacji wydanie zarządzenia o zwrocie odpowiedzi na pozew główny może mieć wpływ na rozstrzygnięcie o powództwie głównym, ale nie ma wpływu na drugi proces - zapoczątkowany wniesieniem pozwu wzajemnego.

Brak jest podstaw do tego, żeby zwrot odpowiedzi na pozew główny mógł skutkować przyjęciem za prawdziwe twierdzeń powoda w zakresie w jakim odnoszą się do powództwa wzajemnego.

Wyrok SA w Szczecinie z dnia 11 maja 2017 r., I ACa 107/17

Standard: 16258 (pełna treść orzeczenia)

Każde z obu powództw (głównego i wzajemnego) jest powództwem odrębnym, choć niewątpliwie muszą pozostawać ze sobą w związku albo nadawać się do potrącenia, jeśli wniesienie powództwa wzajemnego ma być w ogóle dopuszczalne, o czym wprost stanowi art. 204 § 1 k.p.c. To zatem, że roszczenia objęte powództwem głównym i wzajemnym pozostają ze sobą w związku, decyduje tylko o dopuszczalności zgłoszenia roszczenia jako powództwa wzajemnego, nie odbiera im natomiast samodzielności.

Powództwo wzajemne jest roszczeniem, które zawsze może być dochodzone odrębnie, jako samodzielne powództwo, zaś celem uregulowania zawartego w art. 204 k.p.c. jest łączne rozpoznanie obu związanych ze sobą spraw, aby zapobiec odmiennej ocenie tego samego stanu faktycznego przez różne sądy oraz ułatwić stronom dochodzenie roszczeń i przyspieszyć ich rozpoznanie.

Postanowienie SN z dnia 18 marca 2015 r., II CZ 23/05

Standard: 16255

Komentarz składa z 84 słów. Wykup dostęp.

Standard: 16257

Komentarz składa z 127 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31354

Komentarz składa z 134 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31545

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.