Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wartość przedmiotu sporu w sprawie o złożenie oświadczenia woli

Orzeczenie sądu zastępujące oświadczenie woli (art. 64 k.c.) Oznaczenie wartości przedmiotu sporu (art. 19 k.p.c.)

Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 17 listopada 1997 r., I PKN 430/97, przedmiotem sporu przy powództwie o złożenie oświadczenia woli jest wartość materialna stosunku prawnego, który miałby powstać w wyniku oświadczenia woli. W sprawie nie chodzi o nabycie lokalu według cen wolnorynkowych, lecz według ceny preferencyjnej, uwzględniającej należne bonifikaty. Dlatego też, jak to prawidłowo przyjął Sąd Okręgowy, wartością przedmiotu sporu, a następnie wartością zaskarżenia, pozostaje wysokość tej ceny preferencyjnej, a nie wysokość ewentualnej ceny rynkowej. Ta ostatnia jest tylko wartością wyjściową do obliczenia bonifikat i ustalenia niskiej ceny preferencyjnej.

Postanowienie SN z dnia 13 stycznia 2005 r., III CZ 113/04

Standard: 16159 (pełna treść orzeczenia)

Wartość przedmiotu zaskarżenia w sprawie o nakazanie złożenia oświadczenia woli, co do zawarcia umowy o pracę na czas określony, wyznacza wynagrodzenie za pracę jakie miał uzyskać pracownik.

Wartością przedmiotu sporu (zaskarżenia) jest wartość materialna stosunku prawnego, który miałby powstać w wyniku złożenia oświadczenia woli. Przy umowie o pracę należy odnieść tę wartość do wynagrodzenia za pracę. Przy umowie na czas określony będzie to wysokość wynagrodzenia, jakie pracownik mógłby uzyskać w wyniku jej zawarcia

Postanowienie SN z dnia 17 listopada 1997 r., I PKN 430/97

Standard: 33841 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.