Ogłoszenie przeprosin (treść, zakres, czas i miejsce)

Przeproszenie pokrzywdzonego

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Określenie parametrów oświadczenia o przeproszeniu, czyli powierzchni części pierwszej strony gazety oraz witryny internetowej, którą, zgodnie z zaskarżonym wyrokiem, miały zajmować przeprosiny, a także obowiązek powtarzania (w przypadku gazety) i utrzymania (na stronie internetowej) tego oświadczenia, jest nie do pogodzenia z wolnością słowa i prasy oraz z zakazem cenzury prewencyjnej. Rzecz nie w tym, że taka forma oświadczenia nie jest „odpowiednia” w rozumieniu art. 24 § 1 zd. 2 k.c., lecz w tym, że tak daleko idący obowiązek przeproszenia powódki w oczywisty sposób wywołuje tzw. efekt mrożący.

Wyrok SN z dnia 19 października 2023 r., II CSKP 13/22

Standard: 75398 (pełna treść orzeczenia)

Naruszenie dóbr osobistych wielokrotnymi, powtarzającymi się wypowiedziami prasowymi uzasadnia zredagowanie przez sąd oświadczenia przewidzianego w art. 24 § 1 zdanie drugie k.c. w sposób ogólny, dostosowany do treści i wymowy tych wypowiedzi.

Wyrok SN z dnia 10 października 2019 r., I CSK 507/18

Standard: 65893 (pełna treść orzeczenia)

Środki ochrony dóbr osobistych mają za zadanie usunięcie skutków dokonanego naruszenia dóbr osobistych i w związku z tym muszą pozostawać w odpowiedniej proporcji do dokonanego naruszenia, w szczególności muszą uwzględniać sposób w jaki do naruszenia tych dóbr doszło. Jeśli naruszenie dóbr osobistych nie zostało dokonane publicznie, nie ma podstaw aby przeproszenie miało charakter publiczny.

Naruszenie tych dóbr miało miejsce podczas prywatnej rozmowy pomiędzy powódką i pozwaną i nie ma podstaw do przyjęcia, że doszło do wiadomości bliżej niesprecyzowanego kręgu osób zatrudnionych na L. C. w W., bądź przebywających na hali odlotów. Nie zostało wykazane, że słowa wypowiedziane przez powódkę słyszał ktokolwiek poza siostrą powódki B. N., która celowo przysłuchiwała się rozmowie stron. W tej sytuacji żądanie aby tekst przeprosin opublikowany został przez pozwaną na oficjalnej witrynie internetowej L. im. F. C. w W. w zakładce "publikacje" lub w zakładce "B. z życia L. C." nie zasługuje na uwzględnienie jako zbyt daleko idące.

Żądanie aby tekst przeprosin był znany w środowisku pracowników i pracodawców wszystkich punktów handlowo-usługowych lotniska ma charakter represyjny i stanowiłoby dla pozwanej nadmierną dolegliwość.

Wyrok SA w Warszawie z dnia 11 stycznia 2018 r., V ACa 1023/17

Standard: 18723 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 545 słów. Wykup dostęp.

Standard: 16061 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 368 słów. Wykup dostęp.

Standard: 18936 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 130 słów. Wykup dostęp.

Standard: 69255 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 50 słów. Wykup dostęp.

Standard: 69849 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 175 słów. Wykup dostęp.

Standard: 71993 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 65 słów. Wykup dostęp.

Standard: 52973 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 219 słów. Wykup dostęp.

Standard: 53595 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 117 słów. Wykup dostęp.

Standard: 69604 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.