Wezwanie do spełnienia świadczenia bezterminowego zawartego w pozwie
Wymagalność zobowiązań bezterminowych (art. 455 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wezwanie do spełnienia świadczenia, o którym mowa w art. 455 k.c., zostało zawarte w pozwie, jego skutek następuje z chwilą doręczenia pozwanemu odpisu pozwu (wyrok SN z 30 kwietnia 2019 r., I CSK 22/18).
Wezwanie do zapłaty ma więc charakter materialnoprawny, a nie procesowy i celem odniesienia skutków prawnych z niego wynikających powinno zostać doręczone bezpośrednio stronie, a nie kuratorowi, którego zadania wyznaczone w procesie mają charakter procesowy. Bezskuteczne zatem będzie w stosunku do pozwanego złożenie oświadczenia woli wywołującego skutki materialnoprawne, w sytuacji, w której oświadczenie to zostanie złożone wobec kuratora reprezentującego pozwanego w procesie. Kurator ten ma za zadanie bowiem podejmować za nieobecnego jedynie czynności procesowe, a zatem może on w istocie składać oświadczenia woli w imienia reprezentowanego, ale jedynie o charakterze procesowym.
Wyrok SN z dnia 17 kwietnia 2023 r., II CSKP 1000/22
Standard: 73632 (pełna treść orzeczenia)
Nie budzi wątpliwości, że jako wezwanie do spełnienia świadczenia zasadniczo należy traktować doręczenie dłużnikowi odpisu pozwu.
Wyrok SN z dnia 15 kwietnia 2021 r., I CSKP 104/21
Standard: 67102 (pełna treść orzeczenia)