Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Historycznie ukształtowane nazwy geograficzne

Dobra osobiste - katalog innych dóbr osobistych

Na podstawie art. 43 k.c. przepisy o ochronie dóbr osobistych stosuje się odpowiednio do osób prawnych. Słowo "Gdańsk" jest składnikiem nazwy gminy. Z pewnością dobrem osobistym jest nazwa osoby prawnej. Nie oznacza to, że każdy element nazwy osoby prawnej stanowi także jej dobro osobiste podlegające ochronie z art. 43 k.c. w zw. z art. 23 i 24 k.c. "Miasto Gdańsk" nie jest pojęciem tożsamym z pojęciem "Gminy Miasta Gdańska", która jako jednostka samorządu terytorialnego stosownie do art. 70 ust. 2 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 17 października 1992 r. jest wspólnotą mieszkańców danego terytorium, w tym przypadku terytorium miasta Gdańska. Nazwa "Gdańsk" należy do kategorii historycznie ukształtowanych nazw geograficznych. Rzeczownikowe lub przymiotnikowe formy nazw geograficznych miast, ale także krajów, regionów, rzek od dawna bywały składnikami wielu innych nazw. O przykłady jest tu nietrudno. W Warszawie znaleźć można takie nazwy jak Hotel "Warszawa", kina "Moskwa", "Śląsk", "Wisła", Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska. O tym, że zwyczaj nadawania nazw geograficznych jest bardzo dawny, świadczyć może powszechnie znana ballada Adama Mickiewicza "Pani Twardowska"; "Ta karczma Rzym się nazywa".

Łatwo dostrzec, że te same elementy geograficzne powtarzają się wielokrotnie w rozmaitych nazwach. Zatem nie mogą być uznane za tak ściśle związane z jednym tylko podmiotem, ażeby stanowiły właśnie jego dobro osobiste. Stąd zasadny jest wniosek, że historyczne nazwy geograficzne są dobrem powszechnym i nie należą do kategorii dóbr osobistych podlegających ochronie z art. 43 k.c. w zw. z art. 23 i 24 k.c.

Jak zostało wyżej powiedziane, gminy nie są jedynymi ani pierwszymi osobami prawnymi noszącymi w swoich nazwach nazwy geograficzne. Wobec powszechności podmiotów używających nazw geograficznych nie można zgodzić się także z tezą uzasadnienia rewizji nadzwyczajnej, że nazwa "C. Gdańsk" kojarzy się z działalnością gminy. Wydaje się, że nazwy typu Hotel "Warszawa", Hotel "Gdynia", czy "C. Gdańsk" mają w odczuciu społecznym znaczenie raczej informacyjne.

Wyrok SN z dnia 15 czerwca 1994 r., I CRN 73/94

Standard: 15992

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.