Złożenie wyjaśnienia przez sędziego, którego wniosek dotyczy (art. 52 § 2 k.p.c.)
Rozstrzygnięcie o wyłączeniu sędziego (art. 52 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zarówno przedstawienie akt sądowi przełożonemu, jak i przekazanie sprawy innemu sądowi równorzędnemu z sądem przedstawiającym przez sąd przełożony - w trybie art. 442 k.p.c. - nie są aktami jurysdykcyjnymi, lecz aktami o charakterze ustrojowym, organizacyjno- -administracyjnym, pozbawionymi swobody i uznaniowości. W rezultacie podjęcie takich decyzji nie jest rozpoznaniem sprawy rozumianym jako postępowanie zmierzające do rozstrzygnięcia o przedmiocie postępowania. Wobec powyższego nie ma podstaw do składania wniosków o wyłączenie (zawiadomień o podstawach wyłączenia) przez sędziów, którym przydzielono do rozpoznania tego rodzaju sprawy.
Wniosek o wyłączenie sędziego niewyznaczonego do rozpoznania sprawy jest niedopuszczalny i podlega odrzuceniu bez składania przez sędziego oświadczenia, o jakim mowa w art. 52 § 2 k.p.c., przy czym sędzia objęty takim wnioskiem o wyłączenie, może zasiadać w składzie sądu rozpoznającego ten wniosek (zob. uchwałę SN (7) z 26 lipca 2019 r., I NOZP 1/19 odmiennie, ale nietrafnie, np. J. Gudowski [w:] Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom I. Postępowanie rozpoznawcze, red. T. Ereciński, LEX/el. 2022, teza 5 do art. 48.).
Postanowienie SN z dnia 24 kwietnia 2023 r., III CO 162/23
Standard: 71586 (pełna treść orzeczenia)
Wniosek o wyłączenie sędziego niewyznaczonego do rozpoznania sprawy jest niedopuszczalny, a co za tym idzie procesowo bezskuteczny. Sąd wniosek taki powinien odrzucić. Nie ma konieczności składania przez sędziów objętych takim wnioskiem wyjaśnień, o jakich mowa w art. 52 § 2 k.p.c.
Uchwała SN z dnia 26 lipca 2019 r., I NOZP 1/19
Standard: 66891 (pełna treść orzeczenia)