Warunki formalne wniosku o wyłączenie sędziego
Wniosek o wyłączenie sędziego (art. 50 k.p.c.) Warunki formalne pisma procesowego (art 126 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wniosek o wyłączenie sędziego musi uprawdopodabniać podstawę wyłączenia sędziego - wskazywać konkretnie okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywoływać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie (art. 49 k.p.c.). Wniosek musi mieć więc zawsze charakter skonkretyzowany przedmiotowo i - co oczywiste - odnosić się do imiennie wskazanego sędziego wyznaczonego do rozpoznania sprawy, gdyż tylko w relacji do określonej osoby można stwierdzić istnienie stosunku prawnego lub stosunku faktycznego wywołującego uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie.
Postanowienie SN z dnia 19 czerwca 2019 r., I NSPO 2/19
Standard: 71592 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądowym we wniosku o wyłączenie wszystkich sędziów danego sądu strona winna wymienić z imienia i nazwiska tychże sędziów, a nadto podać zindywidualizowane przyczyny ich wyłączenia. Dopiero po spełnieniu przez stronę tych minimalnych wymogów można przyjmować, że dany sędzia objęty jest wnioskiem o wyłączenie, a więc staje się iudicesuspecto, w związku z czym zachodzą ograniczenia co do możliwości jego udziału w danej sprawie określone w art. 50 § 3 k.p.c. i art. 51 k.p.c. (por. uz. postanowienia SN z dnia 21 kwietnia 2004 r., III CO 2/04).
W niniejszej sprawie taka sytuacja nie zachodziła, albowiem żaden z sędziów biorących udział w wydaniu zaskarżonego postanowienia nie został imiennie wskazany przez powoda w złożonym przez niego wniosku o wyłączenie. Nie można tym samym przyjmować, iż sędziowie ci winni byli wstrzymać się od wydania zaskarżonego postanowienia.
Postanowienie SA w Krakowie z dnia 24 stycznia 2013r., I ACz 2185/12
Standard: 15858 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 15859
Standard: 71422
Standard: 29758