Przejmowanie pracowników i klientów związanych wcześniej z innym przedsiębiorstwem
Nieuczciwe nakłanianie pracowników lub klientów (art. 12 u.z.n.k.)
Przejmowanie pracowników i klientów związanych wcześniej z innym przedsiębiorstwem jest nieodzownie związane z obrotem profesjonalnym, mieszczące się w ramach walki konkurencyjnej, Klienci mają prawo poszukiwać korzystniejszych ofert, co może także wiązać się z ingerencją osób trzecich. Odpowiedzialność na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji powstanie, jeśli ocenianemu działaniu towarzyszą pewne okoliczności szczególne, przesądzające o nieuczciwości celu lub środków.
Uczciwe przejmowanie klientów powinno być wynikiem atrakcyjności własnej oferty, natomiast niedopuszczalne jest zniechęcenie klientów do poprzedniego kontrahenta, jak również zobowiązanie się do zapłacenia kar umownych za klientów, którzy rozwiążą określoną umowę z dotychczasowym kontrahentem. (tak: wyrok SA w Gdańsku z dnia 22 kwietnia 2008 r., I ACa 1467/07).
Wyrok SA w Krakowie z dnia 9 maja 2016 r., I ACa 67/16
Standard: 15704 (pełna treść orzeczenia)
Nie jest czynem nieuczciwej konkurencji zabieganie o klientów innych podmiotów przy oferowaniu im lepszych warunków świadczenia usług, ale czynem nieuczciwej konkurencji jest kierowanie takiej oferty do wskazanych z nazwy wybranych na rynku konkretnych podmiotów, w szczególności konkurentów. (por. wyrok SO w Toruniu z dnia 20 czerwca 2007 r. VI GC 16/07.
„Przepisy ust. 1 i 2 art. 12 u.z.n.k. obejmują ochroną prawidłowe funkcjonowanie stosunków umownych przedsiębiorcy, chroniąc go przed niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy. Różnica polega na tym, że ust. 2 expressis verbis obejmuje także trwałość stosunków umownych, zakazując nakłaniania do rozwiązania umów przez kontrahentów, natomiast ust. 1 odnoszący się do pracowników pomija ten fragment.” ).
Wyrok SA w Krakowie z dnia 12 kwietnia 2016 r., I ACa 1823/15
Standard: 5447 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 15705