Umorzenie postępowania w zw. z cofnięciem powództwa; stanowcza wola zaniechania dalszego postępowania
Postanowienie o umorzeniu postępowania (art. 355 k.p.c.) Cofnięcie pozwu; zrzeczenie się roszczenia (art. 203 k.p.c)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Cofnięcie pozwu jest cofnięciem wniosku o udzielenie ochrony prawnej roszczeniu procesowemu. Jest wyrazem prawa powoda do dysponowania przedmiotem procesu oraz przejawem odwołalności czynności procesowych.
Jeżeli pozew zostanie skutecznie cofnięty, to udzielenie ochrony prawnej przez wydanie wyroku w zakresie cofniętego roszczenia stanie się bezprzedmiotowe i niedopuszczalne, a sąd wyda postanowienie o umorzeniu postępowania w tej części.
Wyrok SR w Białymstoku z dnia 29 marca 2017 r., VI P 412/16
Standard: 9821 (pełna treść orzeczenia)
Jedną z przyczyn umorzenia postępowania jest cofnięcie pozwu, a więc „odwołanie” jego wniesienia, dokonane z uwzględnieniem wszystkich skutków procesowych tego aktu (por. art. 203 k.p.c.). W samej rzeczy oznacza ono zamanifestowany w formie procesowej – wyraźny i jednoznaczny – zamiar rozwiązania stosunku procesowego istniejącego między stronami i sądem oraz rezygnację powoda z orzeczenia w danej sprawie o przedstawionym pod osąd roszczeniu (żądaniu). Jest oczywiste, że – zgodnie z zasadą skargowości i dyspozycyjności (por. art. 321 k.p.c.) – postępowanie następczo pozbawione żądania powoda nie może się toczyć; ergo ulega umorzeniu.
Uchwała SN z dnia 18 listopada 2015 r., III CZP 74/15
Standard: 47857 (pełna treść orzeczenia)