Oświadczenia woli dłużnika o poddaniu się egzekucji

Akt notarialny jako tytuł egzekucyjny (art. 777 § 1 pkt 4 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji nie likwiduje ewentualnego sporu ‎o istnienie i wysokość wierzytelności, której dotyczy, nie korzysta z atrybutów właściwych prawomocnemu orzeczeniu (art. 365 i 366 k.p.c.).

Złożenie oświadczenia o poddaniu się egzekucji sprawia, że wierzyciel zostaje wyposażony w instrument pozwalający mu na wdrożenie procedury przymusowego zaspokojenia, w razie, gdyby dłużnik nie wykonał obowiązku, co do którego poddał się egzekucji, bez konieczności uprzedniego zweryfikowania przez sąd czy obowiązek ten rzeczywiście istnieje.

Osoba składająca oświadczenie o poddaniu się egzekucji godzi się na to, że na nią zostanie przeniesiony ciężar prowadzenia postępowania zmierzającego do rozstrzygnięcia ewentualnego sporu z osobą, którą upoważniła do prowadzenia egzekucji o istnienie i wysokość obowiązku (zob. uchwała SN z 17 listopada 2017 r., III CZP 55/17).

Wyrok SN z dnia 13 stycznia 2023 r., II CSKP 679/22

Standard: 70210 (pełna treść orzeczenia)

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji nie likwiduje ewentualnego sporu o istnienie i wysokość wierzytelności, której dotyczy, ponieważ nie korzysta z atrybutów właściwych prawomocnemu orzeczeniu ( art. 365 k.p.c. i art. 366 k.p.c.), czy ugodzie zawartej między stronami stosunku prawnego, na nowo określającej treść ich praw i odpowiadających im obowiązków.

Złożenie oświadczenia o poddaniu się egzekucji sprawia, że wierzyciel zostaje wyposażony w instrument pozwalający mu na wdrożenie procedury przymusowego zaspokojenia, w razie gdyby dłużnik nie wykonał obowiązku, co do którego poddał się egzekucji, bez konieczności uprzedniego zweryfikowania przez sąd, czy obowiązek ten rzeczywiście istnieje. Oświadczenie to należy zakwalifikować do czynności o charakterze jednostronnym, kształtującym na rzecz wierzyciela uprawnienie do dochodzenia roszczenia objętego aktem w uproszczony sposób.

Przez złożenie takiego oświadczenia dłużnik nie rezygnuje z prawa do sądu, jako publicznego prawa podmiotowego służącego między innymi urzeczywistnieniu zasady, że środki przymusu państwowego będą użyte tylko na korzyść osoby, która swój status jako wierzyciela wykaże orzeczeniem sądowym. Jednym z obligatoryjnych elementów oświadczenia o poddaniu się egzekucji jest oznaczenie stosunku prawnego, z którego ma wynikać podlegający egzekucji obowiązek.

Jednostronne oświadczenie o poddaniu się egzekucji zawarte w akcie notarialnym nie ma charakteru konstytutywnego, nie kreuje zatem żadnego zobowiązania między stronami, nazywanymi w tym oświadczeniu dłużnikiem i wierzycielem. Zobowiązanie takie musi mieć zatem stosowne źródło materialnoprawne (por. uchwała SN z dnia 17 listopada 2017 r., III CZP 55/17 oraz wyroki SN z dnia 10 sierpnia 2017 r., I CSK 44/2017 i z dnia 12 czerwca 2015 r., II CSK 455/14).

Jednostronne oświadczenie dłużnika złożone w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji może stanowić niewłaściwe uznanie długu.

Nieważność oświadczenia o poddaniu się egzekucji nie pozbawia ex lege tytułu wykonawczego mocy prawnej. Postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu, jakim jest akt notarialny, stwierdza, że tytuł ten nadaje się do wykonania, że prowadzenie na jego podstawie egzekucji przeciwko dłużnikowi jest dopuszczalne oraz że organy egzekucyjne powinny ten tytuł wykonać.

Nadanie klauzuli powoduje, że tytuł egzekucyjny staje się tytułem wykonawczym, a zatem dokumentem stanowiącym według art. 776 k.p.c. i art. 803 k.p.c. podstawę egzekucji. Konsekwencją prawomocnego nadania aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności jest więc związanie tym orzeczeniem nie tylko stron i sądu, który ją nadał, ale także innych sądów, co oznacza, że muszą one respektować fakt istnienia wykonalnego tytułu (por. wyrok SN z dnia 24 lipca 2008 r., IV CSK 95/08).

Wyrok SA w Warszawie z dnia 6 marca 2019 r., V ACa 98/18

Standard: 56563 (pełna treść orzeczenia)

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji powinno zawierać określoną w ustawie treść, która obejmuje elementy konieczne, które musi zawierać każde oświadczenie o poddaniu się egzekucji.

Elementami koniecznymi, które pozostają wspólne dla wszystkich sposobów poddania się egzekucji, są: wyrażenie woli poddania się egzekucji, oznaczenie dłużnika i wierzyciela, określenie obowiązku świadczenia, określenie podstawy obowiązku świadczenia oraz uzależnienie wykonania tytułu egzekucyjnego od pewnego zdarzenia. Poza tym treść oświadczenia o poddaniu się egzekucji może obejmować elementy dodatkowe, które nie muszą się w nim znaleźć.

W przypadku poddania się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 4 k.p.c., takim zdarzeniem jest termin – poddając się egzekucji w myśl art. 777 § 1 pkt 4 k.p.c. dłużnik obowiązany jest wskazać termin spełnienia świadczenia, nie ma jednak przeszkód, aby dłużnik, w ramach przysługującej mu dyspozycji, oprócz terminu dodatkowo uzależnił wykonanie aktu notarialnego od wystąpienia nadto innego zdarzenia w rozumieniu art. 786 § 1 k.p.c.

Zdarzeniami w rozumieniu art. 786 § 1 k.p.c. są określone w treści tytułu egzekucyjnego okoliczności, od których wystąpienia uzależnione jest powstanie uprawnienia do prowadzenia egzekucji i zaopatrzenie tytułu w klauzulę wykonalności. Okolicznościami tymi mogą być m. in. obowiązek spełnienia przez wierzyciela wcześniejszego świadczenia wzajemnego należnego dłużnikowi (art. 488 § 1 k.c.), wezwanie dłużnika do zapłaty (art. 455 k.c.), termin (art. 457 k.c.) itp. (

Postanowienie SR Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu z dnia 11 lutego 2019 r., II Co 5155/18

Standard: 54248 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 1426 słów. Wykup dostęp.

Standard: 15423 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 43 słów. Wykup dostęp.

Standard: 22433 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 49 słów. Wykup dostęp.

Standard: 55498 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 486 słów. Wykup dostęp.

Standard: 29432 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.