Tytuł egzekucyjny - charakterystyka, pojęcie (art. 777 k.p.c.)
Tytuły egzekucyjne (art. 777 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wymienione przez ustawodawcę w art. 777 k.p.c. kategorie aktów będących tytułami egzekucyjnymi obejmują orzeczenia sądowe i - zbliżone do nich - orzeczenia referendarzy oraz innych organów, podlegające wykonaniu w drodze egzekucji sądowej, a ponadto ugody zawarte przed sądem lub przed innym organem, podlegające wykonaniu w drodze egzekucji sądowej oraz oświadczenia osób identyfikujących się jako dłużnicy, złożone w formie aktu notarialnego, w których poddają się oni egzekucji co do obowiązków o określonych w ustawie cechach na rzecz osób mających być ich wierzycielami.
Tytuł egzekucyjny musi spełniać wymagania w zakresie jego formy określonej w przepisach prawa, inne dla orzeczeń i aktów organów państwowych, a inne dla ugód i oświadczeń pochodzących od osoby, przeciwko której egzekucja ma być dopuszczalna. Każdy z wymienionych wyżej tytułów egzekucyjnych zawiera w sobie wypowiedź o istnieniu normy prawnej indywidualno-konkretnej stwierdzającej, że określony podmiot (dłużnik) ma obowiązek spełnienia oznaczonego świadczenia na rzecz podmiotu uprawnionego (wierzyciela).
Uchwała SN z dnia 17 listopada 2017 r., III CZP 55/17
Standard: 15422 (pełna treść orzeczenia)
Tytułem egzekucyjnym jest określony ustawowo akt prawny ustalający istnienie normy indywidualno-konkretnej o charakterze nakazującym lub zakazującym, tj. normy nakładającej na dany podmiot obowiązek określonego zachowania się (świadczenia), niezbędny do przymusowego urzeczywistnienia tej normy w drodze egzekucji.Do obligatoryjnych składników tytułu egzekucyjnego należą: wskazanie świadczenia, które ma być spełnione, oznaczenie wierzyciela i dłużnika.
Postanowienie SA w Gdańsku z dnia 23 września 2016 r., V ACz 698/16
Standard: 33171 (pełna treść orzeczenia)