Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Nabycie od osoby nieuprawnionej własności rzeczy ruchomej (dobra/zła wiara)

Nabycie rzeczy ruchomej od nieuprawnionego (art. 169 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Art. 169 § 1 k.c. chroni dobrą wiarę nabywcy i nabycie przez niego własności, a nie właściciela, który swoje prawo utracił (por. uz. uchwały SN (7) z dnia 30 marca 1992 r. - zasada prawna - III CZP 18/92). Oznacza to, że dowód złej wiary obciąża tego, kto zarzut taki zgłasza, a wobec tego ochrona nabywcy jest silniejsza, ponieważ nie jest wystarczające jedynie wzruszenie domniemania dobrej wiary statuowanego przez art. 7 k.c.

Dobra wiara jest wyłączona, gdy nabywca wie o tym, że zbywca nie jest uprawniony do rozporządzenia rzeczą, albo gdy mógł się o tym z łatwością dowiedzieć. W przypadku określonym w art. 169 § 1 k.c. o istnieniu dobrej wiary posiadacza rzeczy decyduje chwila objęcia jej w posiadanie. Późniejsza zmiana świadomości posiadacza nie ma znaczenia, w myśl zasady mala fides superveniens non nocet.

Wyrok SN z dnia 27 kwietnia 2022 r., II CSKP 717/22

Standard: 72332 (pełna treść orzeczenia)

Wbrew twierdzeniom strony pozwanej, nie sposób przypisać powódce złą wiarę w chwili nabycia własności. Pod pojęciem dobrej wiary należy rozumieć kwalifikację prawną stanu wiedzy (rzeczywistego albo prawdopodobnego, na podstawie okoliczności sprawy) osoby fizycznej, który może być przypisany także osobom prawnym. Kwalifikacja ta dokonywana jest na podstawie kryterium posiadania albo braku wiedzy (przekonania) o określonych okolicznościach. Do okoliczności tych najczęściej należy stosunek prawny (np. wiedza kto jest właścicielem rzeczy).

Należy mieć na uwadze brzmienie postanowienia art. 7 k.c., zgodnie z którym jeżeli ustawa uzależnia skutki prawne od dobrej lub złej wiary, domniemywa się istnienie dobrej wiary.

Brak jest okoliczności świadczących o istnieniu złej wiary w działaniu powódki na czas zawierania umowy kupna – sprzedaży pojazdu. Wręcz przeciwnie. Szereg okoliczności przemawia za uznaniem, iż powódka działała w dobrej wierze. Na giełdę samochodową wybrała się ona w towarzystwie swojego przyjaciela, zawodowego mechanika samochodowego, który podjął próbę sprawdzenia przez internet rzeczywistego pochodzenia pojazdu. Dokonał on także sprawdzenia czy samochód nie jest kradziony na komisariacie policji. Umowę przedstawił powódce pośrednik, który chociaż nie był właścicielem pojazdu, wobec powszechności takich praktyk i zwyczajów w handlu na rynku samochodów używanych, nie sposób uznać, że z chwilą zawarcia umowy miałoby nie dojść do skutecznego przeniesienia prawa. W toku samego postępowania nie zostało wykazane istnienie złej wiary, zatem domniemywa się istnienie dobrej wiary.

Wyrok SR w Kamiennej Górze z dnia 29 marca 2017 r., sygn. I C 794/15

Standard: 9810 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 263 słów. Wykup dostęp.

Standard: 4946

Komentarz składa z 408 słów. Wykup dostęp.

Standard: 4947

Komentarz składa z 131 słów. Wykup dostęp.

Standard: 29361

Komentarz składa z 305 słów. Wykup dostęp.

Standard: 36653

Komentarz składa z 33 słów. Wykup dostęp.

Standard: 52425

Komentarz składa z 90 słów. Wykup dostęp.

Standard: 84879

Komentarz składa z 60 słów. Wykup dostęp.

Standard: 35049

Komentarz składa z 1040 słów. Wykup dostęp.

Standard: 14820

Komentarz składa z 221 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38836

Komentarz składa z 201 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32712

Komentarz składa z 81 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32373

Komentarz składa z 100 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32120

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.