Pomocnictwo do przestępstw kierunkowych; zamiar ewentualny
Strona podmiotowa przestępstwa oszustwa Zamiar ewentualny; zamiar wynikowy Pomocnictwo w kodeksie karnym (art. 18 § 3 k.k.) Formy stadialne i zjawiskowe oszustwa
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wprawdzie przestępstwa z art. 286 § 1 k.k. jako charakteryzujące się celem działania, należą do tzw. przestępstw kierunkowych, co oznacza, że mogą być popełnione wyłącznie z zamiarem bezpośrednim, to jednak w przypadku ich formy zjawiskowej określonej w art. 18 § 3 k.k. wystarczające jest wykazanie po stronie współdziałającego (pomocnika) zamiaru ewentualnego (por. wyrok SN z dnia 15 października 2013 r., III KK 184/13).
Warunkiem odpowiedzialności za udzielenie pomocy do popełnienia przestępstwa jest świadomość, że sprawca chce popełnić przestępstwo, dążenie do tego aby sprawca popełnił zamierzone przestępstwo albo co najmniej godzenie się na to, poprzez dostarczenie sprawcy środków potrzebnych do popełnienia przestępstwa, udzielenie rady, informacji lub też podjęcie innego działania, które ułatwia sprawcy dokonanie zamierzonego celu (por. wyrok SN dnia 28 października 1976 r., III KR 257/76).
Pełna realizacja znamion pomocnictwa obejmuje zarówno zachowanie się pomocnika, jak i dokonanie czynu zabronionego przez sprawcę, przy czym nie jest potrzebne ustalenie związku przyczynowego. Nie ma więc potrzeby stwierdzenia, że udzielona pomoc okazała się przydatna, czy też tego, że bez niej do dokonania czynu zabronionego by nie doszło.
Wyrok SA w Warszawie z dnia 7 grudnia 2023 r., VIII AKa 194/23
Standard: 78104 (pełna treść orzeczenia)
Oskarżony miał świadomość tego, iż przedkładane przez niego dokumenty dotyczące wysokości dochodów i zatrudnienia są nierzetelne. Trafne jest tym samym ustalenie, że oskarżony (jak to jednoznacznie wynika z podpisów składanych na każdej stronie dokumentacji i z faktu otrzymania odpisów tejże dokumentacji) wiedział w jakim celu składa w (...) dokumenty zawierające fałszywe informacje. Oskarżony wiedział, że pracownicy (...) są wprowadzani w błąd, co do jego miejsca pracy i osiąganych dochodów i że w konsekwencji przedstawiane przez niego w dokumentach nieprawdziwe informacje, przyczyniły się do udzielenia mu pożyczki w kwocie 3.500.000 zł, która została faktycznie przekazana na rzecz innych osób (sprawców czynu z art. 286 § 1 k.k.).
Wyrok SA w Warszawie z dnia 5 lutego 2020 r., II AKa 356/19
Standard: 78133 (pełna treść orzeczenia)
Dla wykazania odpowiedzialności za pomocnictwo do popełnienia przestępstwa kierunkowego wystarczające jest ustalenie po stronie pomocnika zamiaru ewentualnego, za czym przemawiają argumenty z zakresu wszystkich rodzajów wykładani.
Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 27 lutego 2019 r., II AKa 292/18
Standard: 38974 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 26325 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 78514 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 14762 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 27403 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 26327 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 6183 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 26326 (pełna treść orzeczenia)