Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Strona przedmiotowa przestępstwa 254a k.k; zamach na urządzenia infrastruktury

Zamach na urządzenia infrastruktury (art. 254a k.k.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W przypadku przestępstwa z art. 254a k.k. znamię „zabiera” należy interpretować tak jak w art. 278 § 1 k.k., jednak w odróżnieniu od przestępstwa kradzieży sprawca nie musi działać w celu przywłaszczenia, może po przemieszczeniu elementu, wyjęciu go z urządzenia, porzucić go.

Niszczeniem elementu będzie zupełne pozbawienie go zdatności do funkcjonowania w sieci lub linii przez fizyczne unicestwienie.

Za uszkodzenie elementu można uznać takie pozbawienie go cech użytkowych, które nie jest jeszcze zniszczeniem, ale uniemożliwia lub utrudnia funkcjonowanie elementu w linii lub sieci.

Nie jest konieczne, by działania sprawcy doprowadziły do całkowitej niesprawności sieci lub linii. Wystarczy niesprawność częściowa, i to nawet niewielka.

Wyrok SR w Kaliszu z dnia 29 marca 2019 r., II K 2/18

Standard: 77620 (pełna treść orzeczenia)

Strona przedmiotowa przestępstwa z art. 254a k.k. polega na zabieraniu, niszczeniu, uszkadzaniu lub czynieniu niezdatnym do użytku ( elementu wchodzącego w skład sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej, gazowej, telekomunikacyjnej albo linii kolejowej, tramwajowej, trolejbusowej lub linii metra, powodując przez to zakłócenie działania całości lub części sieci albo linii. Elementem jest część składowa jakiejś całości ( np. rury, hydranty są elementem sieci wodociągowej, a szyny - linii kolejowej czy tramwajowej ).

Zakłócenie to tyle co spowodowanie nieprawidłowości działania lub nieregularności funkcjonowania owych linii lub sieci, przy czym - stosownie do brzmienia przepisu - owo zakłócenie może dotyczyć jedynie fragmentu (sieci lub linii) albo też ich całości.

Zachowanie sprawcy może przybrać postać zarówno działania, jak i zaniechania. 

Wyrok SR w Legionowie z dnia 27 czerwca 2017 r., II K 378/16

Standard: 21722 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 279 słów. Wykup dostęp.

Standard: 77624

Komentarz składa z 157 słów. Wykup dostęp.

Standard: 77621

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.