Wzgląd na społeczne oddziaływanie kary warunkowo zawieszonej
Warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności (art. 69 k.k.)
Choć obowiązujący kodeks karny nie przejął z art. 73 § 2 d. k.k. względu na społeczne oddziaływanie kary jako negatywnej przesłanki zawieszenia wykonania kary, to o stosowaniu tej instytucji decyduje nie tylko poprzedni tryb życia sprawcy, ale również szersze względy słuszności i celowości karania.
Zawieszając warunkowo wykonanie kary, sąd jest zobowiązany uwzględniać dyrektywy wymiaru kary określone w art. 53 k.k. a w tym wziąć pod uwagę świadomość prawną społeczeństwa, bo zawieszenie wykonania orzeczonej kary nie powinno powodować w opinii społecznej przekonania, że sprawca przestępstwa pozostał bezkarny.
Orzeczenie o warunkowym zawieszeniu wykonania kary pozbawienia wolności ma charakter wtórny wobec oznaczenia kary wymierzonej z uwzględnieniem dyrektyw jej wymiaru. Tych faz orzekania nie powinno się łączyć czy odwracać ich kolejności, bo każda z nich jest znamienna innymi kryteriami, a to pierwsza: stopniem winy, a druga: przesłankami probacji. Warunkowe zawieszenie stosuje się do kary już oznaczonej, gdy takie orzeczenie uzasadniają odnośne przesłanki.
Wyrok SA w Krakowie z dnia 8 grudnia 2015 r., II AKa 264/15
Standard: 14702