Odmowa uznania za czyn nieuczciwej konkurencji ze względu na zarzut venire contra factum proprium
Roszczenia z tytułu czynu nieuczciwej konkurencji (art. 18 u.z.n.k.)
Można odmówić uznania za czyn nieuczciwej konkurencji zachowania, które może formalnie wskazywać na naruszenie zasad uczciwej konkurencji, to jednak w danych okolicznościach faktycznych trudno uznać je za sprzeczne z dobrymi obyczajami, gdy powodowi można „postawić zarzut venire contra factum proprium”.
Wyrok SN z dnia 14 października 2009 r., V CSK 102/09
Standard: 43546 (pełna treść orzeczenia)
Można odmówić uznania za czyn nieuczciwej konkurencji zachowania, które aczkolwiek formalnie wskazuje na naruszenie zasad uczciwej konkurencji, to jednak w danych okolicznościach faktycznych trudno uznać je za sprzeczne z dobrymi obyczajami, gdy powodowi można postawić zarzut venire contra factum proprium.
Sąd Apelacyjny uznał, że oceniając zachowanie strony pozwanej z punktu widzenia dobrych obyczajów nie można jednocześnie pomijać oceny zachowania powodów w obliczu wprowadzenia na rynek przyprawy „Kucharek”. Przez długi czas nie spotkało się to z jakąkolwiek reakcją z ich strony, w związku z czym trudno obecnie uznać zachowanie strony pozwanej za sprzeczne z dobrymi obyczajami.
Strona pozwana poprzez wieloletnie, niezakłócone używanie stosowanych opakowań zawierających elementy zarejestrowanego znaku towarowego uzyskała znaczną własną pozycję rynkową. W celu jej uzyskania i utrzymania poniosła w tym czasie znaczne nakłady. Brak jest zatem podstaw do podzielenia stanowiska powodów aby aktualnie przez używanie stosowanych przez stronę pozwaną opakowań przyprawy „Kucharek” występowało nadal zagrożenie bądź naruszenie interesów powodów związane z korzystania z renomy przyprawy „Vegeta”.
Wyrok SN z dnia 9 kwietnia 2008 r., V CSK 503/07
Standard: 14329 (pełna treść orzeczenia)