Warunkowe zawieszenie wykonania kary łącznej w warunkach art. 89 k.k.
Łączenie kar i środków karnych (art. 85 – 92 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Możliwość orzeczenia kary łącznej pozbawienia wolności obejmującej bezwzględną karę pozbawienia wolności i karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania z zastosowaniem art. 89 § 1a k.k. dotyczy jedynie tych przestępstw, które zostały popełnione po wejściu w życie tego przepisu to jest po dniu 7 czerwca 2010 r. Natomiast do łączenia tego rodzaju kar wymierzonych za przestępstwa popełnione przed wspomnianą datą stosować należy przepis art. 89 § 1 k.k. w brzmieniu wówczas obowiązującym (por. uchwałę 7 sędziów Sądu Najwyższego z 28 listopada 2013 r., I KZP 13/13).
Wyrok SN z dnia 5 maja 2022 r., V KK 156/22
Standard: 75646 (pełna treść orzeczenia)
Skazania za zbiegające się przestępstwa na kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem i bez warunkowego zawieszenia ich wykonania
Zgodnie z art. 89 § 1 kk w razie skazania za zbiegające się przestępstwa na kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem i bez warunkowego zawieszenia ich wykonania sąd może w wyroku łącznym warunkowo zawiesić wykonanie kary łącznej, jeżeli zachodzą przesłanki określone w art. 69 kk. Natomiast jak stanowi art. 89 § 1a kk w razie skazania za zbiegające się przestępstwa na kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem ich wykonania sąd może w wyroku łącznym orzec karę łączną pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Tym samym mając na uwadze powołane regulacje Sąd uznając, iż brak jest przesłanek określonych w art. 69 kk, wydaje wyrok łączny, w którym wymierza karę łączną bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Sąd wtedy nie umarza postępowania z tego powodu, iż wydanie wyroku łącznego pogorszyłoby sytuację skazanego.
Ustawodawca wyraźnie wskazał, że wydanie wyroku łącznego może pogorszyć sytuację prawną skazanego, a więc, że nieprawidłowe jest założenie, iż wyroku łącznego nie wolno wydać "na niekorzyść" skazanego. Skoro wraz z wprowadzeniem art. 89 § 1a k.k. nie uległ merytorycznej zmianie art. 89 § 1 k.k., to na podstawie tego przepisu sąd jest uprawniony do orzekania kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia, gdy połączeniu w wyroku łącznym podlegają kary orzeczone z warunkowym i bez warunkowego zawieszenia ich wykonania. Za takim wnioskiem przemawia obecnie argument a maiori ad minusz art. 89 § 1a k.k. Tożsame stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 czerwca 2011 roku, w sprawie IV KK 159/11.
Wyrok SR w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 4 kwietnia 2017 r., VII K 37/17
Standard: 9275 (pełna treść orzeczenia)