Wyłudzenie odszkodowania od ubezpieczyciela
Wyłudzenie odszkodowania od ubezpieczyciela (art. 298 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Celem przepisu art. 298 kk jest ograniczenie zjawiska polegającego na wyłudzeniu odszkodowania od zakładu ubezpieczeń. Przy czym ustawodawca dokonał tutaj kryminalizacji zachowań stanowiących swoiste przygotowanie do właściwego wyłudzenia odszkodowania (osiągnięcia przez sprawcę korzyści majątkowej poprzez rozporządzenie majątkiem przez zakład ubezpieczeń). Chodzi tutaj zatem o ochronę przed potencjalną szkodą (zagrożeniem).
Wyrok SO w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 4 września 2018 r., IV Ka 527/18
Standard: 78728 (pełna treść orzeczenia)
Art. 298 § 1 k.k. odnosi się tylko do ubezpieczeń majątkowych, tylko bowiem tutaj mamy do czynienia z odpowiedzialnością odszkodowawczą. Jednakże penalizowane są zarówno zdarzenia w ramach umów obowiązkowych, jak i ubezpieczeń dobrowolnych. Wskazane zdarzenie musi stanowić podstawę wypłaty odszkodowania – czyli materialnego wyrównania uszczerbku na mieniu. Dotyczyć może zarówno szkody rzeczywistej, jak i utraconego zarobku. Perspektywa taka powinna być oceniana w kontekście umowy ubezpieczenia.
W toku postępowania konieczna jest ocena treści zobowiązania i precyzyjne wykazanie, iż konkretne zdarzenie wpisuje się w abstrakcyjny, wskazany w umowie model wypłaty odszkodowania. Co do zasady nie wymaga to wiedzy specjalistycznej i konieczności powoływania dowodu z opinii biegłych.
Przestępstwo oszustwa asekuracyjnego ma charakter powszechny.
Ustawodawca nie wymaga, aby sprawca rozważanego przestępstwa był w jakikolwiek sposób związany umową ubezpieczeniową, na podstawie której wypłacane jest odszkodowanie (zob. W. Jaroch, Przestępczość, s. 40–41). Z uwagi na przedmiot ochrony nie jest tutaj istotne, kto odniósł korzyść z wypłaty odszkodowania, lecz samo wypłacenie niesłusznego odszkodowania.
Wyrok SR dla Warszawy Pragi - Północ w Warszawiez dnia 1 grudnia 2017 r., IV K 1145/16
Standard: 23851 (pełna treść orzeczenia)