Obligatoryjne naprawienie szkody
Obowiązek naprawienia szkody; nawiązka (art. 46 k.k.)
Odstąpienie od zobowiązania do naprawienia szkody w całości może występować wtedy, gdy ujawniony w sprawie materiał dowody nie pozwala na ustalenie tej szkody w całej wysokości, albo gdy szkoda została uprzednio już w części naprawiona. Trudna sytuacja materialna czy rodzinna sprawcy nie może mieć wpływu na wymiar orzeczonego środka karnego, bo byłoby to sprzeczne z istotą tej instytucji. Zasady współżycia społecznego nie wymagają miarkowania obowiązku napra wienia szkody z powodu złego stanu majątkowego zobowiązanego.
Wyrok SA w Krakowie z dnia 18 lutego 2016 r., II Ka 2/16
Standard: 14657
Obligatoryjne jest orzeczenie li tylko obowiązku naprawienia szkody na podstawie art. 46 § 1 k.k., o ile – co oczywiste – spełnione są wszystkie pozostałe warunki (skazanie za odpowiednie przestępstwo, istnienie szkody w momencie orzekania, złożenie skutecznego wniosku przez uprawnioną osobę).
Nieorzeczenie obowiązku naprawienia szkody na podstawie art. 46 § 1 k.k., niezależnie od powodu takiego rozstrzygnięcia, nie nakłada na sąd meriti obowiązku orzeczenia nawiązki w oparciu o przepis art. 46 § 2 k.k.
Ujęty w art. 46 § 2 k.k. zwrot „może orzec” nie wskazuje na uprawnienie do wyboru środka karnego orzekanego obligatoryjnie, lecz na uprawnienie do orzeczenia lub nieorzeczenia nawiązki zamiast obowiązku naprawienia szkody. Nie jest więc tak, aby w każdej sytuacji gdy pokrzywdzony złoży wniosek o naprawienie szkody, a właściwy sąd nie nałożył obowiązku naprawienia szkody w oparciu o przepis art. 46 § 1 k.k., to jednocześnie winien wówczas orzec na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę z art. 46 § 2 k.k. Skoro (…) wysokość szkody majątkowej nie była znana w dacie orzekania, to w zakresie obowiązku naprawienia szkody, orzekanego na podstawie art. 46 § 1 k.k., nie mogło dojść do jej naprawienia.
Postanowienie SN z dnia 4 lutego 2009 r., V KK 410/08
Standard: 14071
Standard: 34733