Pojęcie środka odurzającego (marihuana, ziele konopi, susz konopi)
Wytwarzanie, przetwarzanie, przerabianie środka odurzającego (art. 53 u.p.n.) Wprowadzenie do obrotu, uczestniczenie w obrocie, udzielanie środka odurzającego (art. 56 u.p.n.) Posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych (art. 62 i 62a u.p.n.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Na gruncie obowiązujących przepisów za środek odurzający uznawane jest zarówno „ziele konopi” innych niż włókniste rozumiane jako część rośliny, jak i „ziele konopi” rozumiane jako preparat uzyskany z ziela konopi w pierwszym znaczeniu, a określany potocznie „suszem konopi” lub „marihuaną”, którymi to jednak pojęciami ustawodawca się nie posługuje. To podwójne znaczenie terminu „ziele konopi” oznacza, iż w wyniku suszenia stanowiącego już środek odurzający ziela konopi uzyskuje się („wytwarza”) zdatny do użycia środek odurzający o tej samej nazwie. W orzecznictwie niekiedy używa się w stosunku do środka odurzającego uzyskanego w wyniku suszenia ziela konopi terminów niewystępujących w ustawie, takich jak susz konopi lub marihuana, co oczywiście jest dopuszczalne (zob. postanowienie SN z dnia 28 maja 2009 r., III KK 433/08.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 7 czerwca 2017 r., II AKa 167/17
Standard: 39653 (pełna treść orzeczenia)
W orzecznictwie pojawił się tylko jeden pogląd, że "samo ziele konopi po jego ścięciu nie stanowi jeszcze środka odurzającego" wyrażony przez Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 22 czerwca 2012 r. w sprawie II AKa 177/12, lecz jest to pogląd odosobniony, niezawierający żadnej argumentacji i nie może być akceptowany.
Należy stwierdzić, że ziele konopi indyjskich (Herba Cannabis Indicae) innych niż włókniste same w sobie są środkiem odurzającym, podobnie jak uzyskiwane z nich przetwory: marihuana, haszysz, hasz-olej, nalewki farmaceutyczne oraz mieszaniny i wyciągi uzyskiwane z tych konopi.
Wyrok SA w Lublinie z dnia 13 maja 2014 r., II AKa 67/14
Standard: 6138 (pełna treść orzeczenia)