Kradzież w przestępstwie rozboju, moment zamiaru zaboru
Rozbój (art. 280 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Sprawca musi działać w celu przywłaszczenia rzeczy i chcąc ten cel osiągnąć stosuje określone w art. 280 § 1 k.k. środki zmierzające, przez sparaliżowanie woli ofiary, do zaboru tej rzeczy.
Zamiar zaboru mienia musi wystąpić u sprawcy najpóźniej w chwili stosowania wspomnianych, określonych w dyspozycji art. 280 § 1 k.k., sposobów oddziaływania na osobę pokrzywdzonego. Jego działanie składa się więc z dwóch części, z których pierwsza obejmuje zastosowanie owych środków prowadzących do dokonania zaboru, druga zaś już sam zabór cudzej rzeczy ruchomej w celu przywłaszczenia.
Nie zostaną spełnione przesłanki strony podmiotowej rozboju o ile sprawca nie obejmie swoją wolą, tak faktu zmierzania do realizacji celu, tj. zaboru rzeczy w celu przywłaszczenia, jak i faktu zmierzania do tego celu przy wykorzystaniu wymaganych przez ustawę sposobów oddziaływania na osobę, które wskazuje przepis art. 280 § 1 k.k.
Ustalenia faktyczne potwierdzają to, że zamiar zaboru obrączki pokrzywdzonemu powstał później, już po pobiciu pokrzywdzonych. Prawidłowa ocena prawna stanu faktycznego powinna zatem doprowadzić Sądy obu instancji do przyjęcia, że S. G. dopuścił się dwóch przestępstw: pierwszego z art. 158 § 1 k.k. i drugiego z art. 280 § 1 k.k. To jest odrębnie powinno być przypisane przestępstwo pobicia, a odrębnie przestępstwo rozboju.
Wyrok SN z dnia 2 lutego 2017 r., III KK 222/16
Standard: 39042 (pełna treść orzeczenia)
Powzięcie zamiaru zabrania mienia osobie wcześniej bez tego zamiaru pobitej, nie wyczerpuje znamion rozboju, a przestępstw pobicia i kradzieży pozostającym w zbiegu realnym.
Wyrok SA w Białymstoku z dnia 28 sierpnia 2014 r., II AKa 161/14
Standard: 75467 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 13873
Standard: 14160