Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Spółka cywilna jako pracodawca

Status prawny spółki cywilnej Pojęcie pracodawcy (art. 3 k.p.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Spółka cywilna nie posiada samodzielnej podmiotowości gospodarczej (osobowości prawnej) i nie jest przedsiębiorcą. Przedsiębiorcami są wspólnicy spółki cywilnej. Mimo, że nie ma osobowości prawnej, w stosunkach pracy spółka cywilna jest traktowana jako pracodawca (art. 3 k.p. i art. 460 k.p.c.), z tym, iż w postępowaniu w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych spółka może występować przed sądem jako pracodawca, jednak występujący przeciwko spółce cywilnej pracownik powinien w pozwie wskazać jako stronę pozwaną nie tylko spółkę, ale także wszystkich wspólników.

Każdy wspólnik spółki cywilnej prowadzi własną działalność gospodarczą, w związku z czym jest zobligowany do samodzielnego odprowadzania składek na własne ubezpieczenie; w tej kwestii jest jednocześnie ubezpieczonym i płatnikiem. Natomiast w przypadku zatrudniania pracowników, rolę płatnika składek za pracowników pełni sama spółka cywilna, gdyż – na mocy art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy systemowej - płatnikiem składek jest pracodawca.

W ustawie systemowej nie zawarto definicji pojęcia pracodawcy, dlatego wykorzystać należy definicję zawartą w art. 3 k.p.

Wyrok SA w Katowicach z dnia 12 lipca 2019 r., III AUa 2110/18

Standard: 56808 (pełna treść orzeczenia)

Mimo, że nie ma osobowości prawnej, w stosunkach pracy spółka cywilna jest traktowana jako pracodawca (art. 3 k.p. i art. 460 k.p.c.). W ocenie obecnego składu Sądu Najwyższego podstawą zdolności spółki cywilnej do zatrudniania pracowników (nawiązywania i rozwiązywania stosunków pracy mocą własnych czynności prawnych) jest osiągnięcie przez nią określonej przez prawo samodzielności organizacyjnej, posiadanie własnej nazwy (firmy) i majątku, będącego wspólnym majątkiem wspólników, którym dysponuje w sensie prawnym jako podmiot personifikujący wspólników spółki cywilnej. Wbrew cywilistycznemu paradygmatowi, w takim ograniczonym i hybrydowym zakresie spółka cywilna ma zdolność do czynności prawnych. W postępowaniu w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych spółka może występować przed sądem jako pracodawca, jednak występujący przeciwko spółce cywilnej pracownik powinien w pozwie wskazać jako stronę pozwaną nie tylko spółkę, ale także wszystkich wspólników.

Wyrok SN z dnia 13 września 2018 r., II UK 259/17

Standard: 57404 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 875 słów. Wykup dostęp.

Standard: 13683

Komentarz składa z 814 słów. Wykup dostęp.

Standard: 59727

Komentarz składa z 216 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38452

Komentarz składa z 39 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28291

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.