Zwolnienie tymczasowo aresztowanego w warunkach art. 264 k.p.k.
Środki zapobiegawcze (art. 249 - art. 277 k.p.k.)
Przepis art. 264 § 2 k.p.k. wyraża bezwzględny nakaz, aby sąd po wydaniu wyroku skazującego oskarżonego na karę inną, niż określona w art. 264 § 1 kpk, a przed rozstrzygnięciem o stosowaniu lub dalszym utrzymywaniu tymczasowego aresztowania, wysłuchał obecne strony. Użyty w tym przepisie zwrot: "obecnych stron" oznacza tylko tyle, że niestawiennictwo stron bez względu na powód nie tamuje wydania przez sąd postanowienia w trybie art. 264 § 2 k.p.k. Jest to więc lex specialis w stosunku do ogólnego unormowania w art. 117 § 1 i § 2 k.p.k. Natomiast w razie obecności stron nie jest dopuszczalne ograniczenie, a tym bardziej pozbawienie ich możliwości wypowiedzenia się w kwestii tak istotnej, jak co do dalszego stosowania aresztu tymczasowego. Decyzja bowiem podejmowana w tym trybie należy do jednej z najbardziej doniosłych decyzji procesowych w postępowaniach incydentalnych; dotyczy bowiem takiej wagi dobra, jaką jest wolność człowieka.
Nieudzielenie głosu obecnym stronom przed wydaniem postanowienia w trybie art. 264 § 2 k.p.k. narusza nie tylko wyrażoną w tym przepisie zasadę gwarancyjną, ale jednocześnie pozbawia oskarżonego prawa do obrony, którą zapewnia mu w szczególności art. 6 k.p.k i stanowi tak istotne uchybienie procesowe, które zawsze ma wpływ na treść rozstrzygnięcia w rozumieniu art. 438 pkt 2 k.p.k.
Postanowienie SA w Katowicach z dnia 5 stycznia 2011 r., II AKz 879/10
Standard: 13555
Art. 264 § 2 k.p.k. dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy sąd bezpośrednio po wydaniu wyroku, mając na uwadze jego treść, po wysłuchaniu stron, wydaje postanowienie co do dalszego stosowania aresztu. Nie dotyczy natomiast sytuacji, gdy sąd wydaje kolejne postanowienie o przedłużeniu tymczasowego aresztowania w toku postępowania międzyinstancyjnego lub odwoławczego.
Postanowienie SA w Katowicach z dnia 5 stycznia 2011 r., II AKz 879/10
Standard: 13557
Standard: 13556