Wyłączenie stosowania tymczasowego aresztowania na podstawie art. 259 § 2 k.p.k.
Podstawy negatywne stosowania tymczasowego aresztowania (art. 259 k.p.k.)
Zgodnie z art. 259 § 3 k.p.k. co do zasady tymczasowe aresztowanie nie może być stosowane, jeżeli przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą roku. W tym wypadku przyjęcie założenia, że sąd nie ma prawa poddania ocenie kwalifikacji prawnej czynu zarzucanego podejrzanemu, przyjętej przez prokuratora, prowadziłoby wprost do pozbawienia sądu kontroli nad tym, czy przypadkiem nie występuje przesłanka negatywna stosowania tymczasowej detencji. Natomiast, w myśl art. 259 § 2 k.p.k., tymczasowego aresztowania co do zasady nie stosuje się, gdy na podstawie okoliczności sprawy można przewidywać, że sąd orzeknie w stosunku do oskarżonego karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania lub karę łagodniejszą, albo że okres tymczasowego aresztowania przekroczy przewidywany wymiar kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia. Także i w tym wypadku, bez przeprowadzenia analizy trafności przyjętej w postanowieniu o przedstawieniu (uzupełnieniu lub zmianie) zarzutów kwalifikacji prawnej, nie jest możliwe ustalenie, czy - w granicach tożsamości czynu wynikającej z opisu zawartego w tymże postanowieniu - nie zachodzi negatywna przesłanka określona w art. 259 § 2 k.p.k. (dostrzegł to np. Sąd Apelacyjny w Lublinie w postanowieniu z dnia 3 października 2007 r., II AKz 321/07, LEX nr 357179), co ma szczególne znaczenie w postępowaniu w przedmiocie przedłużenia stosowania środka izolacyjnego.
Trafnie podkreśla się w piśmiennictwie, że materialna treść przestępstwa nie jest elementem samoistnym, lecz oceną zrelatywizowaną do znamion konkretnego typu czynu zabronionego. Dla ustalenia wysokości prognozowanej kary, jaka może zostać orzeczona wobec podejrzanego, konieczne jest uwzględnienie zarówno konstrukcji typu, którego znamiona z dużym prawdopodobieństwem (art. 249 § 1 in fine k.p.k.) realizuje zachowanie zarzucane podejrzanemu, jak i wartościowanie tego zachowania na tle realiów konkretnej sprawy, pozwalające na ustalenie rzeczywistej zawartości bezprawia (por. P. Kardas: op. cit., s. 78).
Badając przesłankę negatywną, o której mowa w art. 259 § 2 k.p.k., sąd powinien poddać kontroli nie tylko prawidłowość kwalifikacji prawnej czynu zarzucanego podejrzanemu, ale także dające się przewidzieć materialnoprawne konsekwencje skazania, m.in. obligatoryjne nadzwyczajne obostrzenie, ale i złagodzenie kary - np. art. 60 § 3 k.k.
Uchwała SN (7) z dnia 27 stycznia 2011 r., I KZP 23/10
Standard: 12712 (pełna treść orzeczenia)
Wobec oskarżonego spełniona jest szczególna przesłanka stosowania środków zapobiegawczych z art. 258 § 2 k.p.k. Stosownie do cytowanego przepisu tymczasowe aresztowanie może być uzasadnione nieprawomocnym skazaniem na karę pozbawienia wolności nie niższą niż 3 lata. Warunek ten w przypadku oskarżonego bez wątpienia został spełniony. Sam fakt orzeczenia surowej kary, w rozumieniu przepisu art. 258 § 2 k.p.k., nosi w sobie elementy realnej obawy zakłócenia przez oskarżonego prawidłowego toku dalszego postępowania i z woli ustawodawcy wprowadza przypuszczenie, iż konieczne jest zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania właśnie poprzez stosowanie tymczasowego aresztowania.
Postanowienie SA w Katowicach z dnia 5 stycznia 2011 r., II AKz 879/10
Standard: 13541
Standard: 13542