Pojęcie "nadużycie władzy"
Przekroczenie uprawnienia lub nie dopełnienie obowiązków w warunkach (art. 231 § 1 k.k.)
Pojęcie „nadużycia władzy”, o którym mowa w art. 246 d.k.k. (obecnie art. 231 k.k.) oznacza przestępstwo popełnione przez funkcjonariusza publicznego, który przekracza uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Nieco szersze rozumienie tego pojęcia pozwala natomiast na uznanie, że zawiera ono określenie działań polegających na wykorzystaniu pewnych uprawnień w sposób niezgodny z prawem, konwenansami, czy zasadami dobrego współżycia.
Szerokie rozumienie tego terminu pozwala na objęcie jego zakresem nie tylko zachowań będących przestępstwami, lecz także stanowiących wykroczenia, naruszanie procedur administracyjnych lub zasad etyki.
W literaturze wskazuje się, że nadużyciem władzy pojmowanym w ten sposób będzie każde wykorzystanie przez osobę pełniącą funkcje publiczne w administracji samorządowej prerogatyw lub posiadanej pozycji do celów niezgodnych z ich przeznaczeniem, z jednoczesnym działaniem na szkodę danej wspólnoty. Szkoda powstanie przy tym wówczas, gdy w wyniku działania lub zaniechania wystąpi jakikolwiek uszczerbek w dobrach prawnie chronionych jednostki samorządu terytorialnego, i to zarówno o charakterze majątkowym, jak i niemajątkowym.
Postanowienie SN z dnia 27 września 2016 r., V KK 82/16
Standard: 13509 (pełna treść orzeczenia)