Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Solidarna odpowiedzialność za długi spadkowe (art. 1034 k.c.)

Długi spadkowe (art. 922 § 3 k.c., art. 1031 k.c., art. 1034 k.c.) Odpowiedzialność za długi spadkowe (art. 1030 – 1034[3] k.c.)

Artykuł 1034 k.c. określa jedynie, że do chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe, a od chwili działu spadku w stosunku do wielkości udziałów. Oznacza to, że do chwili działu spadku cały dług może być dochodzony i egzekwowany od jednego, kilku bądź wszystkich spadkobierców, według wyboru wierzyciela, a od działu spadku wierzyciel może domagać się zaspokojenia swojej wierzytelności jedynie od poszczególnych spadkobierców w wysokości odpowiadającej ich udziałowi w spadku. Przepis ten, określa więc zasady odpowiedzialności za długi spadkowe spadkobierców, a nie masą majątkową, z której może dojść do przymusowego zaspokojenia wierzyciela spadkodawcy.

Wyrok SN z dnia 7 lutego 2013 r. II CSK 403/12

Standard: 13283 (pełna treść orzeczenia)

Solidarna odpowiedzialność polega między innymi na tym, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna (art. 366 § 1 k.c.). Wynika z tego, że odpowiedzialność solidarna spadkobierców za długi spadkowe jest szersza od odpowiedzialności wynikającej z udziałów w spadku. Innymi słowy, zasądzenie od pozwanych kwot odpowiadających ich udziałom w spadku obciąża każdego z nich względem powódki (wierzyciela) w mniejszym stopniu niż solidarne zasądzenie, przy którym powódka od każdej z pozwanych mogłaby egzekwować całość świadczenia. 

Wyrok SN z dnia 20 maja 2009 r., I CSK 503/08

Standard: 37365 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 149 słów. Wykup dostęp.

Standard: 61884

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.