Nunczako jako niebezpieczny przedmiot/narzędzie
Bójka lub pobicie z użyciem broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego przedmiotu (art. 159 k.k.) Posługiwanie się innym niebezpiecznym narzędziem Czynna napaść na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną (art. 223 k.k.)
Posługiwanie się nunczako przez oskarżonego uprawnia do przyjęcia kwalifikacji z art. 280 § 2 k.k.
Wykładnia pojęcia "niebezpieczny przedmiot" na gruncie przepisu art. 280 § 2 k.k. ma niezwykle restryktywny charakter i odwołuje się do rozgraniczenia tego pojęcia (przedmiot i jego właściwości same w sobie muszą mieć właściwości podobnie niebezpieczne jak nóż i broń palna) od działania w inny sposób zagrażający życiu, które jest niezależne od środka, jakim posługuje się sprawca. Nie chodzi przy tym o podobieństwo tego innego przedmiotu do noża lub broni palnej, ale podobieństwo niebezpieczeństwa wynikającego z właściwości danego przedmiotu tkwiącego w nim samym. Tak więc potencjał niebezpieczeństwa przedmiotu ograniczony jest do jego właściwości, ale tylko takich, iż normalne, zwyczajne jego wykorzystanie bezpośrednio zagraża niebezpieczeństwem dla życia.
Za podstawę analizy, czy mamy do czynienia z przedmiotem o jakim mowa wyżej, należy brać zawsze pod uwagę tylko skutki wiążące się z normalnym, zwykłym użyciem przedmiotu.
W ocenie Sądu nunczako jest innym niebezpiecznym przedmiotem, o jakim mowa w art. 280 § 2 k.k. Przyjmując taką tezą sąd miał na uwadze stanowisko sądu Apelacyjnego w Katowicach, który stwierdził, że posłużenie się nunczako, tj. dawna bronią wywodzącą się z terenów dzisiejszej Japonii, składającą się z dwóch kawałków drewna połączonych łańcuchem, a więc przedmiotem potencjalnie zawierającym w sobie poważny ładunek niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia, jest posłużeniem się innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem w rozumieniu art. 280 § 2 k.k. (Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 8 sierpnia 2007 r. II AKz 500/07, KZS 2008/2/71, Prok. i Pr. 2008/7-8/43).
Analizując przesłankę "użycia" noża lub innego niebezpiecznego przedmiotu Sąd miał na uwadze, że nóż został użyty jedynie w początkowej fazie zdarzenia, natomiast nunczako oskarżony wyjął z plecaka i zawiesił sobie na szyi. Nie miej jednak w ocenie Sądu oskarżony posłużył się tymi przedmiotami. Należy mieć bowiem na uwadze, że każda forma demonstrowania noża, czy tez innego niebezpiecznego przedmiotu, dla wywołania obawy i poczucia zagrożenia jest formą posłużenia się tym przedmiotem w rozumieniu art. 280 § 2 k.k. (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 12 lutego 2009 r., II AKa 2/09, Lex 511979).
Wyrok SO w Białymstoku z dnia 22 grudnia 2011 r., III K 104/11
Standard: 13174