Przedmiot czynności wykonawczych; prawa i rzeczy "pochodzące z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego; pochodzenie "brudnych pieniędzy"
Strona przedmiotowa przestępstwa z art. 299 k.k.
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wartości majątkowe stanowiące przedmiot czynności wykonawczych mają pochodzić z "korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego", przez co należy rozumieć korzyści pochodzące bezpośrednio (gdy wartości majątkowe zostały uzyskane za pomocą czynu zabronionego), albo też pośrednio (gdy ujęcie więzi korzyści z jej źródłem jest luźniejsze) z popełnionego przestępstwa.
Wyrok SA w Wrocławiu z dnia 12 października 2023 r., II AKa 198/23
Standard: 78745 (pełna treść orzeczenia)
Wartości majątkowe stanowiące przedmiot czynności wykonawczych mają pochodzić z „korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego”, przez co należy rozumieć korzyści pochodzące bezpośrednio [gdy wartości majątkowe zostały uzyskane za pomocą czynu zabronionego], albo też pośrednio [gdy ujęcie więzi korzyści z jej źródłem jest luźniejsze] z popełnionego przestępstwa.
Przedmiotem przestępstwa określonego w art. 299 § 1 k.k. mogą być przechowywane na rachunku bankowym środki pieniężne do wysokości równej wartości korzyści majątkowych, których dotyczyła czynność wykonawcza. A zatem, wystarczające jest więc wykazanie, że sprawca „przyjął” na rachunek bakowy takie korzyści - nie trzeba wykazywać wówczas, iż został spełniony warunek „udaremnienia stwierdzenia przestępczego pochodzenia”.
Wyrok SN z dnia 28 lutego 2023 r., V KK 629/21
Standard: 78759 (pełna treść orzeczenia)
przelanie przez oskarżonego zapłaty za fikcyjne transakcje, a następnie bezzwłoczne odebranie tej samej sumy od świadka w gotówce, realizuje wprost znamiona przyjęcia i przekazania środków pieniężnych pochodzących z przestępstwa polegającego na wprowadzaniu do obrotu wyrobów ropopochodnych nielegalnego pochodzenia, nieobciążonych podatkiem akcyzowym. Bez znaczenia pozostaje tu fakt, że oskarżony prowadził legalną działalność gospodarczą, skoro w jej ramach dokonywał transakcji o charakterze nielegalnym. Nawet jeśli suma, na jaką dokonano przelewu, a którą oskarżony zaraz potem odzyskał pochodziła z legalnego obrotu jego firmy, to z chwilą dokonania tych operacji stała się kwotą pochodzącą bezpośrednio z czyny zabronionego, a zachowanie takie penalizowanie jest treścią art. 299 § 1 kk.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 6 października 2022 r., II AKa 339/20
Standard: 78773 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 79201 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 78805 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 78762 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 13044 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 18229 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 13047 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 35402 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 41911 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 13045 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 35397 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 13930 (pełna treść orzeczenia)