Wariograf (poligraf, „wykrywacz kłamstw”) - warunki i celowość przeprowadzenia dowodu (art. 199a k.p.k.)
Badanie nieświadomych reakcji organizmu; wariograf (art. 199a k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Dowód z opinii biegłego przeprowadzającego badanie za pomocą wariografu jest dowodem o charakterze pomocniczym, pośrednim (używa się także określeń specyficznym lub uzupełniającym) podlegającym traktowaniu z dużą dozą ostrożności i nie może on zastępować samodzielnych dowodów.
Dowód ten ma największą wartość w początkowej fazie postępowania, a traci na znaczeniu z upływem czasu, a zwłaszcza w miarę zwiększania się ilości czynności procesowych z udziałem osoby badanej. Nie można też tracić z pola uwagi, że istnieje obiektywna możliwość zakłócania przez osobę badaną własnych reakcji psychofizycznych, a więc swoiste „oszukiwanie poligrafu"
Postanowienie SN z dnia 21 stycznia 2025 r., V KO 135/24
Standard: 86127 (pełna treść orzeczenia)
Dowód z badania wariograficznego ma wartość poznawczą jedynie w początkowej fazie postępowania i traci ją wraz z upływem czasu oraz liczbą czynności przeprowadzanych z udziałem badanego i nie może nigdy zastąpić dowodu sprawstwa. Przydatność takiego dowodu o charakterze pośrednim na późniejszym etapie postępowania jest z reguły istotnie ograniczona, nie może on skutecznie służyć badaniu prawdomówności, a wynik badania nie może być wprost wykorzystany jako dowód winy lub niewinności badanej osoby.
Postanowienie SN z dnia 23 stycznia 2023 r., II KO 66/22
Standard: 66914 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 71765
Standard: 6419
Standard: 42140
Standard: 13039