Zakres odpowiedzialności poręczyciela
Zakres odpowiedzialności poręczyciela (art. 879 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zgodnie z art. 879 § 1 k.c. o zakresie zobowiązania poręczyciela rozstrzyga każdoczesny zakres zobowiązania dłużnika, jednakże zakres odpowiedzialności poręczyciela może być zmodyfikowany w umowie poręczenia. To bowiem poręczyciel, nakładając na siebie obowiązek względem wierzyciela ze stosunku podstawowego, może określić inaczej zakres swojej odpowiedzialności, np. ograniczyć ją w czasie, podczas gdy zobowiązanie główne jest bezterminowe.
To wierzyciel musi zadbać, dla swojego bezpieczeństwa aby zakres odpowiedzialności poręczyciela nie budził wątpliwości, jego więc co do zasady obciąża ryzyko niejasności sformułowań (uz. wyroku SN z dnia 28.05.2015 r., III CSK 330/14).
Z art. 879 k.c nie wynika domniemanie (dyrektywa interpretacyjna), że poręczyciel w pełni odpowiada w zakresie odpowiedzialności dłużnika. Jest wręcz przeciwnie - z powołanego przepisu wynika kompetencja stron umowy poręczenia do dowolnego ukształtowania zakresu odpowiedzialności poręczyciela.
Wyrok SO w Bydgoszczy z dnia 14 marca 2017 r., VIII Ga 238/16
Standard: 29956 (pełna treść orzeczenia)
Z art. 879 k.c. nie wynika domniemanie (dyrektywa interpretacyjna), że poręczyciel w pełni odpowiada w zakresie odpowiedzialności dłużnika. Jest wręcz przeciwnie – z powołanego przepisu wynika kompetencja stron umowy poręczenia do dowolnego ukształtowania zakresu odpowiedzialności poręczyciela.
Wyrok SN z dnia 28 maja 2015 r., III CSK 330/14
Standard: 13025 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 69701