ENA - zakres weryfikacji ENA przez sąd państwa wykonującego nakaz (art. 258 § 1 pkt 1 k.p.k.)
Europejski nakaz aresztowania (ENA)
Co do zasady sam fakt wydania ENA zwalnia sąd państwa wykonania nakazu z obowiązku weryfikowania dowodowej podstawy wydania postanowienia o aresztowaniu, a zatem wystąpienia przesłanki ogólnej stosowania środków zapobiegawczych określonej w art. 249 § 1 k.p.k. Nie oznacza to, aby sąd rozważając spełnienie przesłanki ogólnej zastosowania tymczasowego aresztowania był w tym zakresie niejako związany samym faktem wydania ENA, tym niemniej w braku ujawnienia się jakichkolwiek okoliczności podważających duże prawdopodobieństwo, że ścigany popełnił zarzucane mu przestępstwa, należy uznać, że prawdopodobieństwo to istnieje.
Weryfikacja ta powinna być jednak ograniczona do sprawdzenia, czy nie ujawniły się ważkie okoliczności, których nie znał sąd państwa wydania ENA, a których waga jest na tyle znacząca, że sprzeciwiają się one tymczasowemu aresztowaniu ściganego.
Rozważając spełnienie przesłanki z art. 258 § 1 pkt 1 k.p.k., tj. istnienia uzasadnionej obawy ucieczki lub ukrywania się, należy w rezultacie uwzględnić fakt, iż w sprawie zachodziła konieczność poszukiwania ściganego w drodze europejskiego nakazu aresztowania. Jeśli zatem, kierując się zasadą zaufania, uwzględnić, że na etapie postępowania prowadzonego w państwie wydającym ENA istniały podstawy do poszukiwania ściganego europejskim nakazem aresztowania, to w sposób oczywisty przekłada się to na stwierdzenie, że również w postępowaniu wykonującym ENA istnieje wysokie prawdopodobieństwo ukrywania się ściganego.
Postanowienie SA w Katowicach z dnia 10 maja 2017 r., II AKz 273/17
Standard: 12724