Odpowiedzialność SP za zobowiązania ze stosunku pracy powstałe przed przekształceniem statio fisci
Ochrona pracy (art. 24 konstytucji) Odpowiedzialność Skarbu Państwa za zobowiązania państwowych osób prawnych (art. 40 k.c.)
Za dawne zobowiązania pracownicze ponosi odpowiedzialność zarówno nowy pracodawca – samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, który odpowiada na podstawie art. 23[1] § 2 k.p. jak i Skarb Państwa odpowiedzialny na podstawie art. 40 § 1 k.c. za własne zobowiązania jego budżetowych jednostek organizacyjnych. Odpowiedzialność każdego z tych podmiotów, z różnych tytułów, jest odpowiedzialnością in solidum, do której w drodze analogii stosuje się przepisy o solidarnej odpowiedzialności. Odpowiedzialność in solidum (solidarność nieprawidłowa) występuje bowiem wtedy, gdy wierzyciel może dochodzić swego roszczenia od kilku osób, lecz na podstawie odrębnych stosunków prawnych, jakie go łączą z poszczególnymi podmiotami
Wyrok SN z dnia 18 marca 2008 r., II CSK 591/07
Standard: 37213 (pełna treść orzeczenia)
W sprawie, w której zobowiązanie z tytułu wynagrodzenia za pracę powstało w czasie, kiedy Zakład Opieki Zdrowotnej funkcjonował jeszcze jako jednostka budżetowa Skarbu Państwa, zaś uregulowanie tego zobowiązania nastąpiło już po zarejestrowaniu tego Zakładu jako osoby prawnej, Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z dnia 26 stycznia 2005 r., V CK 407/04, stanął na stanowisku, że przesądzające znaczenie ma tu fakt uzyskania przez Zakład odrębnej od Skarbu Państwa podmiotowości prawnej. Z tą chwilą dawny Szpital, będący jednostką budżetową, nie tylko nabył samodzielność w obrocie prawnym, ale także przejął pełną odpowiedzialność za gospodarowanie środkami publicznymi, niezależnie od źródeł ich pochodzenia.
Tezę tę należy podzielić.
Wyrok SN z dnia 12 lipca 2006 r., V CSK 187/06
Standard: 34838 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 1701