Wymagalność roszczenia bezterminowego
Wymagalność zobowiązań bezterminowych (art. 455 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Art. 455 k.c. rozróżnia zobowiązania terminowe i bezterminowe. O przekształceniu zobowiązań bezterminowych w terminowe decyduje wierzyciel przez wezwanie dłużnika do wykonania zobowiązania. Z chwilą nadejścia terminu spełnienia świadczenia, który został oznaczony w umowie, wierzyciel uzyskuje możliwość żądania od dłużnika spełnienia świadczenia, a dłużnik powinien to żądanie spełnić.
Skutkiem niespełnienia świadczenia w terminie jest opóźnienie dłużnika, a w każdym wypadku opóźnienia się ze spełnieniem świadczenia wierzyciel może żądać świadczenia ubocznego w postaci odsetek za opóźnienie (por. wyrok SN z 22 czerwca 2010 r., IV CSK 16/10).
Brak jakichkolwiek podstaw, aby w przypadku, gdy postępowanie dowodowe potwierdzi, że roszczenie powoda było uzasadnione co do zasady i wysokości już w chwili wezwania do zapłaty, by nie zasądzić odsetek ustawowych od dnia następnego po dokonaniu skutecznego wezwania, mając na względzie rozumienia pojęcia „niezwłoczności”, uwzględniającego realność terminu pod względem miejsca i czasu oraz rodzaju i rozmiaru świadczenia, a także niekiedy funkcjonujących rozwiązań ustawowych. Sąd powinien zasądzić odsetki ustawowe od innej daty, ale tylko wówczas gdy w sprawie wystąpią okoliczności pozwalające na ustalenie rozmiaru świadczenia w całości bądź części na tę inną chwilę. Może to być chwila wyrokowania, chwila sporządzenia opinii, chwila rozszerzenia powództwa (przy uwzględnieniu art. 193 k.p.c.) itp.
Wyrok SN z dnia 15 kwietnia 2021 r., I CSKP 104/21
Standard: 67095 (pełna treść orzeczenia)
Orzeczenie zasądzające zadośćuczynienie za doznaną krzywdę (art. 445 § 1 k.c.) ma charakter rozstrzygnięcia deklaratoryjnego, zaś zobowiązanie do zapłaty zadośćuczynienia jest zobowiązaniem z natury rzeczy bezterminowym, dlatego też przekształcenie go w zobowiązanie terminowe następuje stosownie do treści art. 455 k.c. (niezwłocznie) - w wyniku wezwania wierzyciela (pokrzywdzonego) skierowanego do dłużnika (podmiotu zobowiązanego do naprawienia szkody) do spełnienia świadczenia (por. wyrok SN z 22 lutego 2007 r., I CSK 433/06,). Od daty doręczenia takiego wezwania po stronie zobowiązanego do naprawienia szkody powstaje obowiązek bezzwłocznego spełnienia świadczenia.
W wypadku opóźnienia dłużnika wierzyciel jest uprawniony do odsetek od nieterminowo spełnionego świadczenia pieniężnego. W tym stanie rzeczy, bierność pozwanego szpitala, a w szczególności oczekiwanie na wynik toczącego się postępowania sądowego, narażały go na ryzyko popadnięcie w zwłokę w spełnieniu świadczenia.
Wyrok SA w Białymstoku z dnia 27 kwietnia 2018 r., I ACa 33/18
Standard: 16984 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 37236
Standard: 13070
Standard: 12503
Standard: 46737
Standard: 33398
Standard: 22602
Standard: 60336
Standard: 38137
Standard: 45695
Standard: 46738