Pojęcie „rodzina”.

Konstytucyjny wymiar ochrony i pomocy rodzinie Ochrona życia rodzinnego (art. 47 Konstytucji i art. 23 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Rodzinę w rozumieniu k.r.o. przede wszystkim konstytuują, przynajmniej przez jej założenie, małżonkowie. Z art. 91 § 1 k.r.o. wynika z kolei, że do rodziny zaliczono również dzieci, statuując ich obowiązek przyczyniania się do pokrywania kosztów jej utrzymania, jeśli posiadają dochody z własnej pracy. Zatem rodzinę tworzą już sami małżonkowie. Na gruncie prawa rodzinnego rodzina jest więc sformalizowaną wspólnotą opartą na zawartym związku małżeńskim. Nie można zatem uznać za rodzinę - w jej normatywnym obrazie - konkubinatu, rozumianego jako trwały związek kobiety i mężczyzny (różnica płci traci zresztą ostatnio swoje znaczenie jako wyznacznik konkubinatu), niepoparty jednak zawiązaniem formalnego węzła małżeńskiego. Zaliczenie w skład rodziny również dzieci małżonków nadaje jej ostatecznie kształt malej, dwupokoleniowej tylko wspólnoty. Polski prawodawca odstępuje od przedstawionego modelu rodziny jedynie w wypadku regulowania instytucji alimentacji. Klasyczny obowiązek alimentacyjny wiąże bowiem szerszy krąg krewnych (nie tylko rodziców i ich dzieci), wliczając w to również osoby związane stosunkiem przysposobienia (adopcji) oraz niektórych powinowatych (zob. art. 129, art. 131 i art. 144 k.r.o.).

Skład rodziny małej opiera się zatem na stosunku prawnorodzinnym, jaki powstaje w wyniku zawarcia małżeństwa lub urodzenia dziecka. Oznacza to, że do rodziny założonej przez małżonków należą nie tylko ich wspólne dzieci, ale i dziecko jednego z małżonków (pasierb) wychowujące się w rodzinnym gospodarstwie domowym. Oczywiście rodziną jest już sama para małżonków.

Nie powinno być sporne, że pojęciem rodziny powinna być objęta również tzw. rodzina niepełna (np. matka wychowująca samotnie dziecko). Decyduje o tym fakt urodzenia dziecka. Zdarzenie to determinuje zatem w istocie pojęcie rodziny, bowiem status małżonków staje się irrelewantny dla uznania, iż istnieje rodzina wówczas, gdy dochodzi do narodzin dziecka. W takim bowiem przypadku rodzinę tworzą wraz z dzieckiem zarówno małżonkowie, jak i osoby niepozostające w związku małżeńskim, choćby też nie pozostawały we wspólnym pożyciu. Rodzinę tworzą zatem zawsze osoby powiązane węzłami pokrewieństwa z dzieckiem jako jego rodzice zarówno wobec niego, jak i między sobą (jako małżonkowie względnie rodzice dziecka niepozostający w związku małżeńskim). Taki zakres pojęcia „rodziny” pozostaje zgodny zarówno z art. 18 Konstytucji RP, jak i rozumieniem tego terminu na gruncie k.r.o. W tym zakresie można zatem uznać, iż ukształtowane zostają więzi określane przez ustawodawcę jako „rodzinne”.

Wyrok SN z dnia 27 marca 2024 r., II CSKP 2244/22

Standard: 83493 (pełna treść orzeczenia)

Konstytucja, z uwagi na swoją rangę, stoi na straży ochrony szeroko rozumianej rodziny i stosunków rodzinnych. Konstytucyjne ujęcie rodziny zakłada ochronę rzeczywistości społecznej, będącej sumą stosunków łączących poszczególnych jej członków w postaci relacji małżeńskich, rodzicielskich, więzów pokrewieństwa i stosunku przysposobienia. Te podstawowe dla powstania rodziny powiązania przesądzają o tym, jakiego rodzaju relacje rodzinne pozostają pod ochroną państwa. Zawarte w Konstytucji podstawowe zasady ustrojowe w dziedzinie stosunków rodzinnych to: zasada ochrony małżeństwa, rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa i poddania ich opiece państwa (art. 18 Konstytucji), zasada równych praw kobiety i mężczyzny (art. 33), zasada ochrony dobra rodziny (art. 71) oraz zasada ochrony praw dziecka (art. 72). Mieszczą się w nich dodatkowo: autonomia rodziny, trwałość małżeństwa, równouprawnienie rodziców, z podkreśleniem znaczenia macierzyństwa i ojcostwa. Powyższe zasady ustrojowe odnoszące się do rodziny pozwalają na przyjęcie założenia, że w ujęciu konstytucyjnym rodzina i łączące jej członków więzi są wartościami samoistnymi, u źródeł których tkwią zasady moralne i obyczajowe. Szczególną rolę rodziny podkreśla przepis art. 18 umiejscowiony w rozdziale I Konstytucji zatytułowanym „Rzeczpospolita”, zawierającym przepisy określające podstawowe zasady ustroju. Pozostałe związane z rodziną przepisy zawarte są w rozdziale II i – ogólnie nazwane „Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela” – stanowią rozwinięcie art. 18 Konstytucji. Ustawa zasadnicza stoi na straży małżeństwa, rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa, przyznając w tym zakresie zarówno opiekę, jak i ochronę.

Zgodnie z art. 18 Konstytucji małżeństwo, jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Małżeństwo, jako sformalizowany związek dwóch osób różnej płci, oraz rodzina w szerszej niż ograniczonej do relacji małżeńskiej postaci. Niewątpliwie rodzina w ujęciu konstytucyjnym ma szerszy niż w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym zakres. W ujęciu podmiotowym uzasadnione jest przyjęcie, że rodziną są trwałe wspólnoty życiowe, utworzone zarówno przez małżonków bezdzietnych, małżonków i ich dzieci, rodziców samotnych i ich dzieci oraz rodziców pozostających w relacji nieformalnej i ich dzieci. Analiza brzmienia art. 18 Konstytucji oraz treść art. 23 i 24 KRO, wskazuje, że intencją ustawodawcy było uznanie samych małżonków za rodzinę, a zawarty przez nich związek małżeński – za prawnie usankcjonowany sposób jej założenia.

W ujęciu konstytucyjnym rodziną będą również osoby pozostające w relacji nieformalnej wychowujące ich wspólne dzieci lub dzieci pochodzące od jednego z rodziców.

Wyrok SO w Łodzi z dnia 8 stycznia 2018 r., III Ca 1479/17

Standard: 16898 (pełna treść orzeczenia)

Stosownie do art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2016 r. poz. 195) rodzina oznacza odpowiednio następujących członków rodziny: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz zamieszkujące wspólnie z tymi osobami, pozostające na ich utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia, a także dzieci, które ukończyły 25 rok życia, legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz. U. z 2016 r. poz. 162); do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko; w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców rozwiedzionych lub żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, dziecko zalicza się jednocześnie do członków rodzin obydwojga rodziców.

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 lipca 2017 r., IV SA/Gl 196/17

Standard: 83494 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 565 słów. Wykup dostęp.

Standard: 22418 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 367 słów. Wykup dostęp.

Standard: 13690 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 108 słów. Wykup dostęp.

Standard: 79939 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 311 słów. Wykup dostęp.

Standard: 17275 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 254 słów. Wykup dostęp.

Standard: 1675 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 477 słów. Wykup dostęp.

Standard: 1676 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 195 słów. Wykup dostęp.

Standard: 1679 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 158 słów. Wykup dostęp.

Standard: 54982 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 70 słów. Wykup dostęp.

Standard: 48241 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 64 słów. Wykup dostęp.

Standard: 1677 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 38 słów. Wykup dostęp.

Standard: 54981 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.