Zbieg przestępstw z art. 189 § 1 i art. 197 k.k.
Pozbawienie wolności (art. 189 k.k.) Zbieg przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu, rodzinie, mieniu, wolności
Najpierw doszło do popełnienia czynu z art. 197 § 1 kk i dopiero następnie oskarżona miała zostać pozbawiona wolności. Do mieszkania oskarżonego pokrzywdzona przyszła dobrowolnie i początkowo dobrowolnie w nim przebywała. Dopiero po dokonaniu na niej gwałtu chciała mieszkanie opuścić. Dlatego podzielono stanowisko sądu I instancji co do tego, że pozbawienie wolności stanowi czyn odrębny. W realiach niniejszej sprawy pozbawienie pokrzywdzonej wolności przypisane oskarżonemu w pkt 2 nie stanowiło środka do popełnienia, zgwałcenia. Oskarżony po dokonaniu zgwałcenia powziął kolejny zamiar pozbawienia S. R. wolności, uniemożliwiając jej (pomimo wyraźnych próśb) - opuszczenie mieszkania. Pozbawienie wolności trwało około kilku godzin.
Nie ma racji obrońca wywodząc, iż przestępstwo z art. 189 § 1 k.k. stanowi następczy czyn współukarany w stosunku do przestępstwa zgwałcenia. Trafnie podniósł Sąd odwoławczy, że w realiach procesowych przedmiotowej sprawy pozbawienie pokrzywdzonej wolności nie stanowiło środka do popełnienia zgwałcenia, zaś oskarżony każdorazowo podejmował odrębny zamiar dokonania kolejnego czynu.
Przesłanką dopuszczalności uznania czynu za współukarany jest przesądzenie, że stopień jego społecznej szkodliwości jest nieporównywalnie mniejszy niż przestępstwa głównego
Tzw. abstrakcyjny poziom karygodności typu czynu zabronionego z art. 189 § 1 k.k. nie może być postrzegany jako bagatelny w zestawieniu z typem czynu statuowanym w art. 197 § 1 k.k., o czym dobitnie przekonuje chociażby porównanie norm sankcjonujących obu przepisów.
Postanowienie SN z dnia 5 sierpnia 2020 r., IV KK 440/19
Standard: 76073 (pełna treść orzeczenia)
W niniejszej sprawie przestępstwo z art. 189 k.k. zostało zrealizowane zarówno przez zamknięcie pokrzywdzonej w pomieszczeniu, jak i skrępowanie ruchów ciała ofiary. Nie może być zatem wątpliwości, że zachowanie oskarżonego wyczerpało znamiona przestępstwa z art. 189 § 1 k.k. i nie zachodził w tym zakresie przypadek czynu współukaranego, skoro pozbawienie wolności wykraczało poza ramy konieczne do zgwałcenia
Wyrok SA w Katowicach z dnia 26 lutego 2016 r., II AKa 3/16
Standard: 77530 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 12462