Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Posiadanie majątku o charakterze zbytkownym (samochód) w kontekście wniosku zwolnienie

Zwolnienie od kosztów sądowych osoby fizycznej (art. 102 u.k.s.c.)

Odnosząc się do kwestii posiadanego przez pozwanego samochodu, Sąd Okręgowy stoi na stanowisku, iż fakt ten w zasadzie nie pozwala uznać uczestnika za osobą ubogą. Okoliczność ta świadczy o tym, że pozwany ma środki na opłacanie kosztów jego eksploatacji - i to w bardzo wysokiej jak na polskie warunki wysokości - ok. 1.350 złotych miesięcznie. Jedynie zaś w wyjątkowych przypadkach koszty związane z posiadaniem samochodu można uznać za składnik mieszczący się w granicach kosztów niezbędnych danej osoby - a to wówczas, gdy z życiowego punktu widzenia samochód jest najdogodniejszym środkiem przemieszczania się strony na większe odległości, a podróże tego rodzaju usprawiedliwione są bądź warunkami pracy bądź sytuacją rodzinno-życiową. Zasadniczo jednak posiadanie samochodu oceniać należy jako zbytek.

Sąd Okręgowy za miarodajny dla oceny, czy uczestnik jest w stanie ponieść koszty sądowe bez uszczerbku dla swego koniecznego utrzymania przyjął stan, w którym ograniczyłby on swoje wydatki do niezbędnego minimum. Gdyby zaś pozwany nie posiadał samochodu, to w jego dyspozycji w zasadzie w okresie niespełna dwóch miesięcy, przy takiej wysokości kosztów utrzymania pojazdu, jakie zadeklarował, pozostałyby środki dostateczne dla uiszczenia opłaty od sprzeciwu od wyroku zaocznego w sprawie niniejszej. Oczywiście tego rodzaju gospodarowanie finansami wymagałoby zrezygnowania przez pozwanego z życia na dotychczasowym standardzie, mając jednak na względzie, że standard ten przekracza minimum koniecznego utrzymania, nie sposób przyjąć, by Skarb Państwa miał ponosić koszty prywatnego postępowania sądowego uczestnika w sytuacji, gdy on sam uiszcza koszty utrzymania samochodu, które wprawdzie polepszają warunki egzystencji, niemniej nie są koniecznością życiową, a wydatki na te cele nie wiążą się z utrzymaniem na minimalnym poziomie.

Posiadanie majątku o charakterze zbytkownym zasadniczo wyklucza zwolnienia od kosztów, a jeśli z jego posiadaniem wiążą się jeszcze dodatkowe koszty (w przypadku samochodu: ubezpieczenie, przeglądy, paliwo), to zwolnienie od kosztów sądowych w ogóle nie ma racji bytu, poza przypadkami absolutnie wyjątkowymi (np. rzeczywista konieczność posiadania samochodu i tym samym możliwości szybkiego przemieszczania się na dalsze odległości, bez czego realnie zagrożone byłoby życie lub zdrowie strony lub osoby dla niej najbliższej) - co w wypadku pozwanego i jego rodziny nie ma miejsca.

Postanowienie SO w Krakowie z dnia 9 października 2013 r., II Cz 2444/13

Standard: 12414

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.