Oświadczenie niepełne, niewiarygodne, nierzetelne
Oświadczenie majątkowe jako warunek formalny i przesłanka rozstrzygnięcia (art. 102 ust. 2 u.k.s.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Podstawą zwolnienia od kosztów sądowych osoby fizycznej jest składane przez nią oświadczenie (art. 102 ust. 1 u.k.s.c.), a ocena stanu majątkowego następuje na dzień orzekania w przedmiocie wniosku. Jeżeli jednak sąd poweźmie wątpliwości co do wiarygodności oświadczenia i dołączonych doń informacji o majątku, dochodach i źródłach utrzymania, właściwą drogą ich wyjaśnienia jest zarządzenie dochodzenia, co może nastąpić także na skutek oświadczeń strony przeciwnej (art. 109 ust. 1 u.k.s.c.). Dochodzenie w związku z informacjami strony przeciwnej może zostać zarządzone także ex post, toteż strona przeciwna, mimo niemożności zaskarżenia postanowienia o zwolnieniu od kosztów sądowych, nie jest pozbawiona wpływu na możliwość jego weryfikacji.
Postanowienie SN z dnia 19 stycznia 2024 r., II CSKP 897/22
Standard: 79587 (pełna treść orzeczenia)
Koszty sądowe wyprzedzają jedynie koszty utrzymania koniecznego dla strony i jej rodziny. Instytucja zwolnienia od kosztów sądowych stanowi bowiem wyjątek od zasady ponoszenia tych kosztów, a skorzystać z niej mogą jedynie osoby ubogie, które własnymi siłami nie mogą uzyskać środków na prowadzenie procesu.
Z wezwania do uzupełnienia wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych skierowanego do powoda wynika konieczność podania szczegółowych danych o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Natomiast informacje podane przez powoda są ogólnikowe i niepełne. W tej sytuacji negatywne konsekwencje braku możliwości dokonania na ich podstawie oceny rzeczywistej sytuacji w gospodarstwie domowym powoda obciążają ubiegającego się o zwolnienie od kosztów sądowych.
Postanowienie SA w Poznaniu z dnia 19 września 2017 r., I ACz 1292/17
Standard: 9901 (pełna treść orzeczenia)