Czyn ciągły i ciąg przestępstw w przestępstwie zgwałcenia
Zgwałcenie, gwałt (art. 197 k.k.)
Co do zasady nie jest możliwy zbieg przepisów art. 197 § 1 lub § 2 k.k. oraz art. 198 k.k., ale jedynie wówczas, gdy chodziłoby o kwalifikację tego samego zachowania z obu przepisów. W przypadku czynu ciągłego różnorodne zachowania skazanego mieściły się zaś w granicach, w jakich wniesiono przeciwko niemu akt oskarżenia.
Skazany dokonywał ataku na to samo dobro prawne, jakim jest wolność seksualna, którego dzierżycielem była ta sama pokrzywdzona. Nie uległo zmianie również miejsce i czas popełnienia czynu. Trafnie spostrzegł Sąd odwoławczy przeprowadzając kontrolę instancyjną, że skazany J. M. podejmując w ramach czynu ciągłego zachowania atakujące wolność seksualną pokrzywdzonej wypełnił znamiona zarówno art. 197 § 1 i § 2 k.k., jak i art. 198 k.k.
Postanowienie SN z dnia 14 września 2022 r., I KK 333/22
Standard: 77205 (pełna treść orzeczenia)
Przepisy znamionujące zachowanie oskarżonego polegające na obcowaniu płciowym i doprowadzeniu do innych czynności seksualnych, przybierające postać zgwałcenia lub nie, wobec własnego dziecka i osoby która nie ukończyła 15 lat, na przestrzeni ostatnich lat, również w czasie przypisanego działania przestępczego, były wielokrotnie nowelizowane. Rzecz w tym, że skoro przypisany w punkcie 2 wyroku czyn popełniony został w warunkach czynu ciągłego, to należy uznać, że cały czyn ciągły popełniony został pod rządami nowej ustawy. Nie można z czynu popełnionego z góry powziętym zamiarem wyizolować odrębnego zachowania i poddać go odrębnej ocenie. Wszystkie zachowania składające się na czyn ciągły podlegają jednej karnoprawnej ocenie jako jedno przestępstwo popełnione w warunkach art. 12 k.k.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 15 maja 2014 r., II AKa 112/14
Standard: 12482 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 12325