Podział nieruchomości
Zniesienie współwłasności przez podział rzeczy wspólnej (art. 211 k.c. i art. 623 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Ocena, czy zachodzi możliwość podziału fizycznego nieruchomości nie powinna ograniczać się do ustalenia, czy w ogóle podział taki jest możliwy do zrealizowania. Konieczne jest każdorazowo dokonanie przez sąd oceny, czy nie zachodzą okoliczności przemawiające przeciwko takiemu sposobowi zniesienia współwłasności. Może wynikać to w szczególności z charakteru rzeczy wspólnej, jej budowy i przeznaczenia, zaś ocena w tym zakresie powinna każdorazowo zostać dokonana przez sąd meriti, który nie jest związany stanowiskiem biegłego (rzeczoznawcy), którego rolą nie jest dokonywanie oceny przesłanek z art. 211 k.c.
Postanowienie SN z dnia 6 maja 2021 r., V CSKP 29/21
Standard: 62101 (pełna treść orzeczenia)
Jeżeli wynikiem postępowania o zniesienie współwłasności ma stać się podział fizyczny nieruchomości, to konieczne jest rozpatrzenie wszystkich aspektów takiego podziału podnoszonych przez uczestników postępowania, nawet gdy chodzi o takie kwestie sporne między nimi, które mogą się wydawać drugorzędne wobec istoty samego podziału.
Należy też mieć na uwadze, że jednakowo powinno się uwzględnić interesy wszystkich uczestników postępowania, w szczególności nie dając podstaw do wrażenia o potrzebie specjalnego traktowania wnioskodawców ze względu na prowadzenie należącego do nich sklepu (dojazdu do niego, parkingu na posesji itp.).
Nie można zastosować podziału fizycznego, jeśli wystąpią przesłanki negatywne określone tym przepisem (postanowienia SN z dnia-15 lipca 1999 r., I CKN 88/98 oraz z dnia 13 stycznia 2012 r., I CSK 358/11).
Postanowienie SN z dnia 4 marca 2015 r., IV CSK 407/14
Standard: 44688 (pełna treść orzeczenia)