Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Nabycie przedmiotu majątkowego do majątku wspólnego

Małżeńska wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) (art 31 k.r.o.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Sam fakt odpłatnego nabycia nieruchomości w czasie trwania związku małżeńskiego nie wyłącza tego, że nieruchomość ta może stanowić osobisty majątek małżonka w wyniku surogacji. Przy czym ciężar dowodu tej okoliczności spoczywa na tym z małżonków, który tak twierdzi. W szczególności obowiązany jest on wskazać konkretnie środki finansowe, za które ją nabył.

Swoisty "automatyzm" zaliczania przedmiotów nabytych przez małżonków w czasie trwania wspólności ustawowej do ich majątku wspólnego powoduje, że np. w wypadku nabycia własności nieruchomości bez znaczenia jest nawet to, czy w księdze wieczystej zostaje ujawnione jedno z małżonków, czy też oboje.

Wpisanie nieruchomości w księdze wieczystej na nazwisko jednego z małżonków nie wyłącza tego, że jest ona objęta wspólnością i po ustaniu małżeństwa staje się, ujmując w uproszczeniu, współwłasnością po połowie.

W razie powstania niezgodności między stanem prawnym wynikającym z księgi wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym wskutek nabycia prawa własności nieruchomości przez jednego z małżonków i wpisania go jako wyłącznego właściciela tej nieruchomości do księgi wieczystej, drugi z małżonków może wytoczyć powództwo z art. 10 u.k.w.h. podlegające rozpoznaniu w postępowaniu mającym charakter sporu o prawo własności. W tym postępowaniu na pozwanym małżonku, spoczywa ciężar dowodu, że prawo wpisane w księdze wieczystej na jego rzecz, nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej, stanowi majątek osobisty.

 Wyrok SN z dnia 21 lutego 2013 r., I CSK 586/12

Standard: 66782 (pełna treść orzeczenia)

Nie ma znaczenia prawnego stwierdzenie w decyzji administracyjnej przekształcającej prawo użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności, że prawo to zostało nabyte przez jednego z małżonków do jego majątku odrębnego. Moc wiążąca aktu administracyjnego sprowadza się tylko do tej sfery stosunków, do której uregulowania jest ustawowo powołany organ administracyjny.

Wyrok SN z dnia 15 września 2011 r., II CSK 560/10

Standard: 70173 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 71 słów. Wykup dostęp.

Standard: 70448

Komentarz składa z 168 słów. Wykup dostęp.

Standard: 9403

Zobacz glosy

Komentarz składa z 66 słów. Wykup dostęp.

Standard: 49725

Komentarz składa z 128 słów. Wykup dostęp.

Standard: 12082

Komentarz składa z 476 słów. Wykup dostęp.

Standard: 12081

Komentarz składa z 182 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32943

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.