Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zastrzeżenie umowne zakazujące przelewu bez zgody dłużnika

Zastrzeżenie umowne zakazujące przelewu bez zgody dłużnika (art. 514 k.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Przelew wierzytelności, co do której obowiązuje umowne zastrzeżenie wyłączające możliwość jej cedowania bez zgody dłużnika nie jest nieważny, ponieważ nie jest to ustawowy zakaz cesji lecz zakaz umowny, a z art. 509 § 1 k.c. wynika tylko dopuszczalność wprowadzenia takiego zastrzeżenia i to wymagająca umowy stron.

Zastrzeżenie może zostać odwołane, a ponadto - skoro z treści art. 509 § 1 k.c. wynika, że w przepisie tym chodzi o przelew bez zgody dłużnika, to znaczy - i taka wykładnia skutków tego zastrzeżenia dominuje w piśmiennictwie i orzecznictwie - że wyrażenie zgody przez dłużnika usuwa przyczynę wadliwości podjętej czynności. Czynności, których prawidłowość wymaga udzielenia zgody przez osobę trzecią (w tym wypadku dłużnika) nie są w rozumieniu art. 63 k.c. czynnościami nieważnymi lecz czynnościami nieskutecznymi. Stają się nieważne dopiero wtedy, kiedy podmiot, od którego zgody zależy skuteczność umowy, definitywnie odmówi jej udzielenia.

Wyrok SN z dnia 24 października 2018 r., II CSK 622/17

Standard: 72317 (pełna treść orzeczenia)

Przepis art. 514 k.c. mający na względzie ochronę nabywcy wierzytelności, przewiduje bezskuteczność wobec niego zastrzeżenia umownego o wyłączeniu lub ograniczeniu przelewu wierzytelności w sytuacji, gdy wierzytelność jest stwierdzona pismem, a pismo nie zawiera wzmianki o tym zastrzeżeniu, chyba że nabywca w chwili przelewu o zastrzeżeniu wiedział.

Zastrzeżenie o wyłączeniu lub ograniczeniu dopuszczalności przelewu aby było skuteczne wobec cesjonariusza musi znajdować się w samym dokumencie kontraktu lub w załączniku stanowiącym jego integralną część, a jeżeli nie jest tam umieszczone, ale istnieje, cesjonariusz musi w chwili przelewu o nim wiedzieć.

Wyrok SN z dnia 11 stycznia 2017 r., IV CSK 116/16

Standard: 11930 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 157 słów. Wykup dostęp.

Standard: 74341

Komentarz składa z 433 słów. Wykup dostęp.

Standard: 48766

Komentarz składa z 120 słów. Wykup dostęp.

Standard: 48765

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.