Koszty postępowania egzekucyjnego w planie podziału
Elementy planu podziału (art 1024 k.p.c.)
Komornik sądowy, sporządzając plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji ze świadczeń emerytalno - rentowych, uwzględnia poniesione przez wierzyciela koszty celowej egzekucji. Ostateczną wysokość należnych wierzycielowi od dłużnika kosztów egzekucyjnych komornik ustala postanowieniem wydanym na podstawie art. 770 zd. 3 k.p.c., po zakończeniu postępowania egzekucyjnego.
Gdy organ egzekucyjny sporządza na podstawie art. 1023 § 2 k.p.c. plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji ze świadczeń emerytalno - rentowych (do egzekucji których stosuje się odpowiednio reguły dotyczące egzekucji z wynagrodzenia za pracę - art. 880 i n. k.p.c.), powinien w orzeczeniu tym, zgodnie z art. 1024 § 1 pkt 1-3 k.p.c. wskazać m.in. sumę ulegającą podziałowi, wierzytelności i prawa osób uczestniczących w podziale oraz sumę, jaka przypada każdemu z uczestników podziału. Niewątpliwie w skład tych wierzytelności wchodzą koszty postępowania egzekucyjnego, poniesione przez wierzycieli ze względu na ten etap egzekucji. Nie chodzi więc o koszty hipotetyczne, lecz o koszty, które zostały już poniesione, bowiem jak wspomniano wyżej, ostateczną wysokość kosztów egzekucyjnych, w tym dotychczas nieściągniętych wraz z egzekwowanym roszczeniem stosownie do art. 770 zd. 2 k.p.c., ustali i rozliczy organ egzekucyjne po zakończeniu postępowania egzekucyjnego.
Plan podziału jest orzeczeniem, w ramach którego organ egzekucyjny ma możliwość oceny, czy i w jakim zakresie poniesione przez wierzyciela koszty postępowania egzekucyjnego były niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji. Brak podstaw do stosownie w relacjach pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem w drodze analogii reguły wyrażonej w art. 49 ust. 1 i 1a u.k.s.e., dotyczącej kosztów egzekucyjnych należnych komornikowi od dłużnika, proporcjonalnie do wyegzekwowanego świadczenia.
Co do zasady umieszczenie w planie podziału wierzytelności objętej tytułem wykonawczym oznacza, iż wszczęcie egzekucji i jej prowadzenie było celowe, co ma przełożenie na ocenę niezbędności poniesionych przez wierzyciela kosztów postępowania egzekucyjnego, w tym kosztów zastępstwa prawnego.
Prawidłowość orzeczenia organu egzekucyjnego sporządzającego plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji ze świadczeń emerytalno - rentowych dłużnika, odnośnie do tego, czy i w jakiej wysokości poszczególni wierzyciele ponieśli koszty niezbędne do celowej egzekucji, w tym także, czy koszty zastępstwa prawnego ze względu na etap tej egzekucji i podjęte czynności powinny być określone według minimalnej stawki taryfowej, względnie wyższej, podlega kontroli sądu w razie wniesienia przez wierzycieli lub dłużnika zarzutów w tym przedmiocie (art. 1027 § 3 k.p.c.) oraz kontroli instancyjnej w przypadku wniesienia zażalenia na postanowienie sądu rozstrzygające zarzuty przeciwko planowi podziału sporządzonemu przez komornika (art. 1028 § 3 k.p.c.).
Uchwała SN z dnia 13 stycznia 2017 r., III CZP 88/16
Standard: 11897 (pełna treść orzeczenia)