Zwłoka pełnomocnika do ostatniego dnia upływu terminu
Przywrócenie terminu uchybionego przez profesjonalnego pełnomocnika
Niedochowanie terminu do dokonania czynności procesowej następuje bez winy strony, gdy w jego ostatnim dniu pełnomocnik stał się niezdolny do pracy wskutek nagłego i niemożliwego do przewidzenia zdarzenia (art. 168 § 1 w związku z art. 169 § 2 k.p.c.), chyba że miał on możliwość powierzenia dokonania tej czynności innej osobie.
Interwencja okulistyczna wobec pełnomocnika procesowego z powodu bólu i stanu zapalnego oka w dniu 6 listopada 2018 r., a więc mająca miejsce w ostatnim dniu terminu procesowego, połączona ze stwierdzeniem stanu niezdolności do pracy obejmującego ostatni dzień terminu i kolejne dni (6-12 listopada 2018 r.), stanowiła podstawę do przyjęcia, że niedochowanie terminu do dokonania czynności nastąpiło bez winy strony. Konieczność odbycia konsultacji okulistycznej w szpitalu przez pełnomocnika strony zostało bowiem wywołane zdarzeniem nagłym, niespodziewanym i niemożliwym do przewidzenia.
Postanowienie SN z dnia 10 kwietnia 2019 r., II PZ 5/19
Standard: 60984 (pełna treść orzeczenia)
Profesjonalny pełnomocnik, planując dokonanie czynności procesowej (np. wniesienie środka zaskarżenia), musi uwzględnić, kierując się zwykłym doświadczeniem życiowym, że w okresie biegu terminu do jej dokonania mogą nastąpić czasowe przeszkody - wynikające ze zwykłych zdarzeń życiowych, w tym także z krótkich niedyspozycji zdrowotnych - utrudniające sporządzenie i wniesienie środka zaskarżenia w ostatnim dniu terminu. Konieczność uwzględnienia tych przeszkód obciąża pełnomocnika tym bardziej w sytuacji, gdy cierpi on na określone i powtarzające się, krótkotrwałe niedyspozycje zdrowotne, nie może więc wykluczyć pojawienia się tego rodzaju przeszkody w okresie biegu terminu do dokonania czynności procesowej (postanowienie Sądu Najwyższego z 18 lipca 2012 r., III CZ 42/12).
Nagła choroba dziecka, nawet taka połączona z koniecznością ambulatoryjnej pomocy szpitalnej, nie mogła być traktowana jako nadzwyczajna przeszkoda niemożliwa do przewidzenia. Skoro dziecko było chorowite i w początkowym okresie biegu terminu było konsultowane w szpitalu, to zatrudniając opiekunkę do dzieci pełnomocnik mogła przewidzieć nawrót choroby i zabezpieczyć dokonanie wszystkich terminowych czynności w okresie reemisji choroby. W takiej sytuacji zwlekanie z dokonaniem czynności procesowej do ostatniego dnia terminu było działaniem zawinionym.
Postanowienie SN z dnia 9 maja 2017 r., I UZ 10/17
Standard: 11863 (pełna treść orzeczenia)
Profesjonalny pełnomocnik, planując wniesienie apelacji lub dokonanie innej czynności procesowej, musi uwzględnić, kierując się zwykłym doświadczeniem życiowym, że w okresie biegu terminu mogą nastąpić czasowe przeszkody – związane chociażby z wykonywaniem zastępstwa procesowego na rzecz innych stron albo wynikające ze zwykłych zdarzeń życiowych w tym także krótkich, niedyspozycji zdrowotnych – utrudniające mu sporządzenie i wniesienie apelacji w ostatnim dniu terminu.
Postanowienie SN z dnia 18 lipca 2012 r., III CZ 42/12
Standard: 68893 (pełna treść orzeczenia)