Wadliwie zapisana na kopercie data otrzymania korespondencji

Uzasadnienia faktyczne wniosków o przywrócenie terminu

Art. 168 § 1 k.p.c. nie może być interpretowany w sposób rozszerzający. Zasadniczo czynności procesowe powinny być dokonywane w terminie. Jeżeli pojawia się przeszkoda do dokonania takiej czynności w oznaczonym czasie, to powinna usprawiedliwiać ją obiektywna i niezależna od strony przyczyna. Taką nie jest wadliwie zapisana na kopercie data otrzymania korespondencji, gdyż jest ona następstwem zaniedbania strony w rzetelnym odnotowywaniu istotnych zdarzeń procesowych.

W okolicznościach sprawy skarżący eksponuje nieprofesjonalne działanie operatora, który umieścił na kopercie kilka dat, a żadna z nich nie wskazuje na faktyczny moment doręczenia odpisu wyroku z uzasadnieniem. Wątpliwości potęguje - zdaniem autora zażalenia - status przesyłki obserwowany na stronie internetowej firmy InPost.

A limine należy podkreślić, że siła podniesionych argumentów jest iluzoryczna, co z łatwością można dostrzec przez staranne odczytanie informacji zamieszczonych na stronie internetowej operatora, a dotyczących historii przesyłki o numerze 217452990007. I tak data 21 kwietnia 2015 r., to moment przyjęcia przesyłki w oddziale operatora w W. i wysłanie jej do oddziału w Ś., by następnie skierować ją w dniu 23 kwietnia 2015 r. do punktu odbioru InPost (ul. K.). Po osobistym odebraniu jej przez wnioskodawcę (w dniu 7 maja 2015 r. i potwierdzeniu tej czynności podpisem, w tym również pracownika punktu odbioru przesyłek, k - 1178) zwrotne poświadczenie odbioru zostało odesłane w dniu 8 maja 2015 r. do nadawcy (Sądu), który odebrał ją w dniu 13 maja 2015 r.

Skuteczne doręczenie wyroku z uzasadnieniem obliguje stronę do zapamiętania tego momentu, gdyż przedmiotowe zdarzenie uaktywnia bieg terminu do wniesienia skargi kasacyjnej. Jeżeli strona miała wątpliwości, kiedy faktycznie odebrała przesyłkę, to z łatwością mogła to zweryfikować przez stronę internetową operatora. Mogła to również uczynić w dniu 9 czerwca 2015 r., składając wniosek o umożliwienie wykonania fotokopii z akt sprawy. W tym kontekście zaniechanie sprawdzenia momentu odebrania przesyłki (odpisu wyroku z uzasadnieniem) nie może być uznać za niezawinione. Trwający proces pozwolił stronie na zapoznanie się z wizualną treścią otrzymywanych zawiadomień, na których pojawiały się daty wysłania korespondencji i daty przyjmowania jej w oddziałach operatora. Niezależnie od tego osobisty odbiór przesyłki obliguje do starannego zapamiętania tego momentu, skoro strona zmierza do złożenia skargi kasacyjnej.

Powołanych okoliczności nie zmienia przywołane w zażaleniu postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 24 maja 2012 r., II UZ 14/12, które co do zasady nie pozostaje w opozycji do zaprezentowanych wyżej poglądów. Sam fakt, że wnioskodawca nie jest profesjonalistą nie niweczy jego obowiązku odnośnie prawidłowego odkodowania momentu doręczenia przesyłki, jak również rzetelnego odczytywania informacji w historii przesyłki na stronie internetowej InPost. Zamieszczenie w Internecie możliwości kontroli historii przebiegu doręczenia korespondencji sądowej (odpisu wyroku z uzasadnieniem) ułatwia stronie prawidłowe prowadzenie swych spraw. Niestaranna weryfikacja daty doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem za pomocą tego narzędzia powinna być traktowana, jako zawinione działanie w myśl art. 168 § 1 k.p.c.

Postanowienie SN z dnia 12 października 2016 r., II UZ 38/16

Standard: 11785 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.