Doręczenia przez pocztę kilku pism sądowych i procesowych w jednej kopercie
Zasada oficjalności doręczeń (art. 131 § 1 k.p.c.)
W przypadku doręczania pism sądowych przez pocztę w postępowania cywilnym nie ma przeszkód by łączyć w jednej przesyłce sądowej kilku pism sądowych. Dla prawidłowego doręczenia niezbędne jest jednak, aby pismo sądowe zostało wysłane, jako list za potwierdzeniem odbioru, a przesłanie kilku pism sądowych musi być odnotowane w formularzu potwierdzenia odbioru.
Adresat przesyłki ma obowiązek sprawdzić jej zawartość i zgłosić ewentualne zastrzeżenia doręczycielowi. Jeżeli tego nie uczyni, nie ma uzasadnionych podstaw by kwestionować prawidłowość doręczenia, skoro przeciwny pogląd przeczyłby sensowi potwierdzenia odbioru przesyłki, a w każdym przypadku odbiorca mógłby podnosić, że nie otrzymał żadnego dokumentu lub tylko niektóre z nich, a odebrana koperta była pusta lub niepełna (por. postanowienia SN z dnia 15 listopada 2002 r., V CZ 140/02, z dnia 26 listopada 2000 r., I CZ 87/00, z dnia 20 kwietnia 2000 r., I CZ 38/00, z dnia 24 lipca 2013 r., I PZ 5/13).
Nie ma żadnych przeszkód by strona kierując pismo procesowe do sądu przesyłała w jednej przesyłce listowej (kopercie) kilka pism dotyczących jednej sprawy, a nawet kilka pism dotyczących różnych spraw toczących się przed sądem, do którego przesyłka jest kierowana. Jednak w takiej sytuacji strona musi zadbać o prawidłowe oznaczenie przesyłki, tak by w razie powstania wątpliwości była w stanie uprawdopodobnić jej zawartość.
Dysponowanie dowodem nadania przesyłki poleconej do sądu może uprawdopodabniać tezę, iż w kopercie znajdowały się pisma dotyczące różnych spraw, gdyby sąd, do którego kierowana była korespondencja nie zadbał o odnotowanie zawartości korespondencji.
Postanowienie SN z dnia 18 stycznia 2017 r.,V CZ 88/16
Standard: 11624 (pełna treść orzeczenia)