Uzyskanie przez dziecko pełnoletności w trakcie sprawy o rozwód
Rozstrzygnięcie o alimentach na dzieci
Zgodnie z art. 58 § 1 k.r.o. w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka, a wyrok w sprawie o rozwód wywołuje skutek na przyszłość. Ponadto zgodnie z art. 316 § 1 k.p.c. po zamknięciu rozprawy sąd wydaje wyrok, biorąc za podstawę stan rzeczy istniejący w chwili zamknięcia rozprawy. Wydanie na mocy art. 58 § 1 k.r.o. rozstrzygnięcia w wyroku w sprawie o rozwód względem pełnoletniego dziecka stron o władzy rodzicielskiej i o kontaktach z dzieckiem jest bezprzedmiotowe, a więc zbędne, a odnośnie wysokości w jakiej każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka jest niedopuszczalne, w rozumieniu art. 355 § 1 k.p.c.
Wyrok SA w Krakowie z dnia 15 kwietnia 2014 r., I ACa 223/14
Standard: 11495 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 58 § 1 k.r.o. w wyroku orzekającym rozwód sąd z urzędu orzeka, w jakiej wysokości każde z małżonków obowiązane jest do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania małoletniego dziecka. Nałożony na sąd obowiązek ma charakter bezwzględny. Sąd więc musi rozstrzygnąć o obowiązku alimentacyjnym nawet wówczas, gdy strona nie zgłosiła żądania lub też oświadczyła, że rezygnuje z alimentów. Zasądzone w wyroku alimenty na rzecz małoletnich dzieci odnoszą skutek na okres przypadający po rozwodzie.
Z chwilą uzyskania przez dziecko lat 18, ustały przesłanki ustawowe do orzekania z urzędu w wyroku rozwodowym o jego alimentacji. Zaistniała zatem konieczność zmiany zaskarżonego wyroku w części obejmującej zasądzenie od pozwanego na rzecz syna alimentów poprzez uchylenie tego rozstrzygnięcia. W konsekwencji zgodnie z zasadą integralności wyroku należało także uchylić zaskarżony wyrok w części dotyczącej powierzenia powódce władzy rodzicielskiej nad synem.
Wyrok SA w Poznaniu z dnia 17 grudnia 2009 r., I ACa 906/09
Standard: 11496
Standard: 56476