Zaskarżenie wyroku rozwodowego wyłącznie w zakresie eksmisji

Integralność wyroku rozwodowego

Wyświetl tylko:

Zaskarżenie wyroku w zakresie rozstrzygnięcia o eksmisji jednego z małżonków ze wspólnego lokalu mieszkalnego jako rozstrzygnięcia nie zaliczanego do kategorii obligatoryjnych części wyroku nie pociąga za sobą uchylenia całego wyroku rozwodowego co powoduje, że poza zaskarżonym rozstrzygnięciem wyrok ten jest prawomocny. W przeciwieństwie więc do rozstrzygnięć wymienionych w art. 58 § 1 k.r.o., każde z rozstrzygnięć przewidzianych w § 2 i 3 tego artykułu może być przedmiotem odrębnego zaskarżenia apelacją, chyba że strona obejmuje zaskarżeniem wyrok rozwodowy w całości.

Wyrok SA w Białymstoku z dnia 21 stycznia 2016 r., I ACa 795/15

Standard: 11483 (pełna treść orzeczenia)

W przypadku roszczeń majątkowych dotyczących podziału majątku wspólnego, eksmisji lub podwyższenia alimentów na rzecz wspólnych małoletnich dzieci zasada integralności wyroku rozwodowego nie obowiązuje. We wszystkich tych przypadkach istnieje możliwość dochodzenia roszczeń w innym postępowaniu,

Uchwała SN z dnia 17 maja 2007 r., III CZP 43/07

Standard: 34353 (pełna treść orzeczenia)

Orzeczenie w wyroku rozwodowym eksmisji małżonka ze wspólnego mieszkania ma byt samodzielny. Sąd "może", na żądanie jednego z małżonków, nakazać eksmisję drugiego z nich, jeżeli ten swym rażąco nagannym zachowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie. Rozstrzygnięcie takie należy do kategorii wyroków zapadłych na tle spraw majątkowych o świadczenie i podlega kasacji w zależności od wartości świadczenia. Wartość tę oblicza się z uwzględnieniem treści przepisu art. 23 k.p.c.

Postanowienie SN z dnia 25 marca 1999 r., III CKN 124/99

Standard: 28665 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.