Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Potrzeby rodziny - charakterystyka

Obowiązek wzajemnej pomocy i przyczyniania się do zaspokojenia potrzeb rodziny (art. 23 i 27 k.r.o.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Wzajemna pomoc oraz współdziałanie dla dobra rodziny stanowią bowiem przejaw realizacji obowiązków małżeńskich, a tym samym okazjonalna pomoc małżonka, bez względu na to, czy współmałżonek prowadzi własną działalność zawodową, czy nie, jest świadczeniem zaliczającym się do zakresu zastosowania normy z art. 23 k.r.o., która definiuje obowiązek małżonków współdziałania dla dobra rodziny. Tego rodzaju pomoc ogranicza się do świadczeń nieregularnych i niepowodujących zaangażowania osoby na dłuższy czas. Z kolei obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny przez każdego z małżonków wynika z art. 27 k.r.o. i może być realizowany zarówno w postaci pracy zawodowej małżonka, jak też w postaci pracy wykonywanej na rzecz współmałżonka. Małżonkowie prowadząc wspólną działalność gospodarczą pracują dla dobra rodziny, a środki pochodzące z ich pracy zaspakajają potrzeby rodziny i budują jej dobrobyt.

Wyrok SA w Krakowie z dnia 27 września 2017 r., III AUa 599/16

Standard: 11243 (pełna treść orzeczenia)

Kodeks rodzinny nie definiuje zwykłych potrzeb rodziny. Przyjmuje się, że należą do nich powtarzające się przeciętne potrzeby dotyczące przede wszystkim mieszkania, wyżywienia, ubioru czy ochrony zdrowia członków rodziny. W granicach tych potrzeb mieści się niewątpliwie zaspokajanie potrzeb każdego z małżonków i wspólnych dzieci. Nie można domagać się zwrotu wydatków i nakładów związanych z dopełnieniem tego obowiązku.

Pojęcie zwykłych potrzeb rodziny nie obejmuje natomiast wydatków inwestycyjnych chyba, że chodzi o drobne inwestycje nie wymagające większego zaangażowania środków majątkowych. Także współdziałanie w prowadzeniu przedsiębiorstwa jednego z małżonków nie mieści się w obowiązkach wynikających z małżeństwa.

Wyrok SA w Białymstoku z dnia 4 lutego 2016 r., I ACa 512/15

Standard: 11244 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 94 słów. Wykup dostęp.

Standard: 11245

Komentarz składa z 34 słów. Wykup dostęp.

Standard: 84792

Komentarz składa z 778 słów. Wykup dostęp.

Standard: 11246

Komentarz składa z 98 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32833

Komentarz składa z 69 słów. Wykup dostęp.

Standard: 11247

Komentarz składa z 212 słów. Wykup dostęp.

Standard: 11248

Komentarz składa z 137 słów. Wykup dostęp.

Standard: 11249

Komentarz składa z 57 słów. Wykup dostęp.

Standard: 11250

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.