Cofnięcie zgody na rozwód oraz wniosku o zaniechanie orzekania o winie
Rozwód bez orzekania o winie (art. 57 § 2 k.r.o.) Zasada odwołalności czynności procesowych i procesowych oświadczeń woli w prawie cywilnym
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Cofnięcie zgody na rozwód bez orzekania o winie rozkładu pożycia przed sądem drugiej instancji z reguły wywołuje konieczność uchylenia zaskarżonego wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania (tak SN w wyroku z 17 lutego 2005 r., IV CK 557/04). Istnieją jednak sytuacje, w których konieczność taka nie zachodzi, np. gdy sąd pierwszej instancji przeprowadził wszystkie dowody zgłoszone przez stronę na okoliczność winy, zanim odstąpiono od żądania ustalenia winy rozkładu pożycia bądź postępowanie dowodowe może być uzupełnione przed sądem drugiej instancji. Sąd drugiej instancji bowiem, nawet uznając, że nie doszło do rozpoznania istoty sprawy przez sąd pierwszej instancji, nie jest zobligowany do uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania (art. 386 § 4 k.p.c.). Może bowiem samodzielnie ocenić materiał dowodowy i rozstrzygnąć kwestię winy rozkładu pożycia małżeńskiego.
Wyrok SA z dnia 7 września 2016 r., I ACa 559/16
Standard: 6772 (pełna treść orzeczenia)
W postępowaniu apelacyjnym strona procesu rozwodowego może cofnąć wyrażone przed sądem pierwszej instancji żądanie zaniechania orzekania o winie rozkładu pożycia (art. 57 § 2 k.r.o.).
Uchwała SN z dnia 24 listopada 2006 r., III CZP 105/06
Standard: 54650 (pełna treść orzeczenia)